PiS zawiadamia o popełnieniu przestępstwa

PiS zawiadamia o popełnieniu przestępstwa
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
7 lat temu
PAP / ad

Antoni Macierewicz (PiS), szef zespołu parlamentarnego ds. zbadania katastrofy TU-154M, poinformował, że w czwartek złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Zawiadomienie dotyczyć ma także b. szefa MON Bogdana Klicha, b. szefa MSWiA Jerzego Millera oraz szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego. Według rzecznika rządu Pawła Grasia to doniesienie, to "czysto polityczny atak na rząd".

Macierewicz na środowym posiedzeniu zespołu przedstawił treść doniesienia do prokuratury. Według posła PiS Tusk, Sikorski, Arabski, Klich i Miller działając wspólnie "świadomie i celowo popełnili szereg przestępstw na szkodę Rzeczypospolitej Polski oraz jej konstytucyjnych organów". Poseł stwierdził, że ich działania doprowadziły do katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Skutkiem działań Tuska, Klicha, Millera, Sikorskiego i Arabskiego było też - według Macierawicza - "blokowanie konstytucyjnych prerogatyw" prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W zawiadomieniu Macierewicz napisał, że czyny, "których dopuścili się pod kierownictwem i na polecenie Donalda Tuska" Klich, Miller, Sikorski i Arabski wypełniają znamiona przestępstw z art. 129 i art. 231 par.1 Kodeksu karnego.

Według art. 129 Kodeksu karnego, osoba upoważniona do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działająca na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Art. 231 par. 1 mówi o tym, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W zawiadomieniu Macierewicz napisał, że Tusk wiedział od 8 grudnia 2009 roku o planowanej wizycie polskiej delegacji pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu i "realizował z góry założony plan, którego celem było wyeliminowanie najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej z udziału w tych uroczystościach". Realizację tego planu - jak stwierdził szef zespołu - powierzył podległym mu ministrom.

Millerowi Macierewicz zarzucił w doniesieniu m.in. brak właściwego nadzoru nad BOR, nie przeprowadzenie rekonesansu lotniska w Smoleńsku, zaniżenie kategorii działań ochronnych wizyt 7 i 10 kwietnia 2010 roku, brak zabezpieczenia sanitarnego, pirotechnicznego, odpowiedniej łączności w Smoleńsku. Z kolei Sikorski - według Macierewicza - nie realizował umowy z lutego 1994 między Polską a Rosją o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji poprzez zaakceptowanie wybudowania prawosławnej cerkwi przy wjeździe na teren Zespołu Memorialnego, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

Arabski - zaznaczył w zawiadomieniu Macierewicz - odpowiadał za organizację wizyty prezydenta w Katyniu oraz koordynację lotu do Smoleńska zgodnie z instrukcją organizacji lotów statków powietrznych o statusie HEAD. Klich - napisał w doniesieniu poseł PiS - był odpowiedzialny za nadzór nad 36. Specjalnym Pułkiem Lotnictwa Transportowego oraz za realizację porozumienia z 1993 r. między Polską a Rosją ws. zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych obu państw.

Rzecznik rządu doniesienie Macierewicza nazwał w rozmowie z PAP "politycznym atakiem na rząd". "Prokuratura właśnie zakończyła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Działalność pana Macierewicza, to czysto polityczny atak na rząd, niemający nic wspólnego z ustaleniem prawdy o katastrofie. Przypomnę, że od czasów likwidacji WSI, Macierewicz złożył kilkaset zawiadomień do prokuratury w różnych sprawach i warto sprawdzić, czym się te zawiadomienia skończyły" - powiedział Paweł Graś.

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski powiedział PAP, że ostatnią rzeczą, jaką chciałby robić jest komentowanie postępowanie Macierewicza i jego środowiska, bo - jak ocenił - "od dwóch lat widać jak czynią wszystko, aby zakłamać prawdę o tej katastrofie".

"Wierzę jednak, że te ich zabiegi będę nieskuteczne, bo Polacy są dojrzałym narodem" - zaznaczył Arabski.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła w ubiegłym tygodniu z braku znamion przestępstwa śledztwo dotyczące organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. Praska prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie.

Środowe posiedzenie sejmowego zespołu - jak zapowiadał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński - miało być odpowiedzią na informacje podane przez portal TVN24.pl dotyczące zeznań premiera w śledztwie dotyczącym organizacji smoleńskich wizyt; ma z nich wynikać, iż premier z mediów dowiedział się o tym, że Lech Kaczyński chce wziąć udział w uroczystościach katyńskich.

Macierewicz przedstawił w środę dokument - notatkę prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika relacjonującą jego spotkanie 8 grudnia 2009 roku z ambasadorem Rosji w Polsce. Handzlik miał wówczas powiedzieć o gotowości udziału Kaczyńskiego w uroczystościach w Katyniu. Handzlik notatkę - co zaznaczył Macierewicz - przesłał m.in. Arabskiemu i Sikorskiemu oraz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS zawiadamia o popełnieniu przestępstwa
Komentarze (20)
P
POlsza
16 lipca 2012, 03:48
Premier przykrywa swoją odpowiedzialność za świadomą współpracę z Władimirem Putinem przeciwko prezydentowi RP kłamstwem najbardziej bezczelnym, zapierającym dech. Jest to prostym skutkiem tej współpracy. Skala odpowiedzialności za tragedię, jest tak wielka, że jedyną drogą zachowania władzy wydaje się ta właśnie, do której zaprasza Władimir Władimirowicz i zbudowany przez niego model rządów. http://niezalezna.pl/30982-sowieckie-klamstwo "Morderstwa polityczne w Rosji są na porządku dziennym. A każdy zwykły Rosjanin wie, że prokuratura i sądy są podporządkowane Putinowi, co uznaje zresztą za naturalne. Rzeźnik Putin: Morderstwa i Zmachy FSB / Rebellion: The Litvinenko Case [Lektor PL] http://www.youtube.com/watch?v=yffOnwkyPD0&feature=related
O
OSA
15 lipca 2012, 21:26
 No  coz wyraznie sie roznimy.Jag podziwiam i staram sie zyc nauka Jana Pawla II i arcybiskupa Zyczinskiego -ktorzy potrafili rozmawiac ze wszystkimi ludzmi-nawet stojaqcymi daleko od kosciola,czy nawet zwalczajacych go/np z Fidelem Castro czy z gen Jaruzelskim/ I jakos im to ujmy nie przynioslo,wrecz przeciwnie.Nie rozumie/nie potepiam i nie szkalujepostawy arcybiskupa  z Przemysla czy biskuoa z Plocka.Arc Michalik uwaza Krzyz symbol ,eki Jezusa Chrystusa - za taki sam mebel jak szafa,ktora tez mozna dowolnie przestawiac-Biskup plocki w wywiadzie dla Tyggodnika Powszechnego stwierdza ,ze nie rozmawia z ludzmi o innych pogladach bo to nie ma sensu ,gfdyz Oni i tak sie nie dadza przekonac!!!!!!!Mowienie o bledach czy wadch innego czlowieka nie swiadczy o tym,ze sie tego czlowieka nienawidziTo tyle biedny oponecie/
G
Groszek
14 lipca 2012, 16:50
Odpowiedz Normal,Groszkowi Trudno rozmawiac jesli sie dziala na zupelnie roznych czestotliwosciach.W jednym sie jednak zgadzam ,ze stwierdzeniem "nie te czasy,nie pozwolimy sie obrzucac blotem i wreszniejestesmy odporni...."Tak to prawda,innych mozna nobrzucac blotem.Jestesmy odporni na slowa Ewangelii i milosci przez Chrystusa gloszonej.Co wspolnego zarzut nienawisci jaka wg nich jestem przepojony do dokuntow ktore potwierdzaja stan faktyczny calej sprawy zw.z tragiczna katastrofa lotnicza w Smolensku.Naprawde NIEWIERZACY KATOLICY" najbardziej szkodza Kosciolowi Chrystusuwemu .Jezus takich biczem wyrzucal ze swiatyni,bo bezczescili DOM BOZY.Prawda zawsze zwyciezy wczesniej czy pozniej ~OSA, czy Ty jesteś "nawróconym" UB-ekiem??? Popatrz najpierw w swoje przepełnione nienawiścią serce, a dopiero później oceniaj innych.
O
OSA
14 lipca 2012, 16:13
 Odpowiedz Normal,Groszkowi  Trudno rozmawiac jesli sie dziala na zupelnie roznych czestotliwosciach.W jednym sie jednak zgadzam ,ze stwierdzeniem "nie te czasy,nie pozwolimy sie obrzucac blotem i wreszniejestesmy odporni...."Tak to prawda,innych mozna nobrzucac blotem.Jestesmy odporni na slowa Ewangelii i milosci przez Chrystusa gloszonej.Co wspolnego zarzut nienawisci jaka wg nich jestem przepojony do dokuntow ktore potwierdzaja stan faktyczny calej sprawy zw.z tragiczna katastrofa lotnicza w Smolensku.Naprawde NIEWIERZACY KATOLICY" najbardziej szkodza Kosciolowi Chrystusuwemu .Jezus takich biczem wyrzucal ze swiatyni,bo bezczescili DOM BOZY.Prawda zawsze zwyciezy wczesniej czy pozniej
N
normal
13 lipca 2012, 16:56
Trudno dyskutowac z autorami.. -nie potrafia przeczytac i zrozumiec tekstu.Zamiast podwazyc merytorycznie fakty podane przeze mnie oskarzaja mnie o nienawisc,proponuja porade u ks.egzorcysty.Chyba nie znaja znaczenia tych slow.Przykro,ze na stronie Ojcow Jezuitow uzywa sie takich slow....Straszne ,ze tyle nienawisci maja w sobie niektorzy autorzy,jak to pogodzic z miloscia blizniego,przebaczaniu win i ogolnie rzecz ujmujac chrzescijanstwem.Ojcowie Jezuici jak Wy mozecie tolerowac te nienawisc.Przyklad idzie ...Wiecej kultury i rozumienia tekstow zanim sie wypowiecie Szanowni Autorzy niektorych tekstow czy Ty myślisz że jak wrzucisz w swóji "milosny" tekst znane nazwisko czy  nazwę rozgłośni  to Twoje błoto porzadnych ludzi pobrudzi - nie te czasy jesteśmy odporni na taka prostacka manipulację  
OD
oko donalda
13 lipca 2012, 14:37
Trudno dyskutowac z autorami Groszek i mn-nie potrafia przeczytac i zrozumiec tekstu.Zamiast podwazyc merytorycznie fakty podane przeze mnie oskarzaja mnie o nienawisc,proponuja porade u ks.egzorcysty.Chyba nie znaja znaczenia tych slow.Przykro,ze na stronie Ojcow Jezuitow uzywa sie takich slow.Jakbym to czytal lub slyszal w Radiu Maryja nie zdziwiloby mnie to,ale tutaj.Straszne ,ze tyle nienawisci maja w sobie niektorzy autorzy,jak to pogodzic z miloscia blizniego,przebaczaniu win i ogolnie rzecz ujmujac chrzescijanstwem.Ojcowie Jezuici jak Wy mozecie tolerowac te nienawisc.Przyklad idzie z gory od prezesa J.Kaczynskiego.Wiecej kultury i rozumienia tekstow zanim sie wypowiecie Szanowni Autorzy niektorych tekstow Też się dziwię jak można tolerować na DEONIE nienawiść do Kaczyńskiego, Macierewicza i chyba całego PiS-u, jaką nosisz w swoim sercu @osa. Czy to nie są Twoi bliźni?
NP
no proszę
13 lipca 2012, 07:56
USA w trybie nagłym odwołały ambasadora w Polsce. Taki krok w języku dyplomacji to niezwykle ważny sygnał. Na to, co może on oznaczać, wyraźnie wskazuje osoba jego następcy. Został nim Stephen Mull, który pracował w Polsce już dwukrotnie. Za pierwszym razem, w latach 80., został zaatakowany przez reżim Jaruzelskiego za kontakty z podziemną Solidarnością. Potem, w latach 1993–1997, jako nr 2 w ambasadzie zajmował się newralgicznymi kwestiami politycznymi i wojskowymi związanymi z wprowadzaniem Polski do NATO. http://niezalezna.pl/30931-ameryka-wraca-do-gry
Z
zet
13 lipca 2012, 01:48
"Zarzuty w rękach niezależnej prokuratury to byty posiadające jakiś status autonomiczny, niezależny od organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości".  http://niepoprawni.pl/blog/287/nieznosna-lekkosc-zarzutow Skandal goni skandal a opinia publiczna, jak w Rosji, nie przejmuje się. Siedzi albo na działce i grilluje albo w chlapie się w Hurgadzie. Czasy saskie, wypisz, wymaluj. Ten elektorat nie dysponuje jakimkolwiek spójnym kodeksem moralnym, więc nie ocenia wydarzeń w kategoriach moralnych a co za tym idzie nie uznaje niczego za kompromitujące. Elektorat ten ruszy się jedynie wtedy gdy poczuje bezpośrednio, że mu ktoś koryto zabiera. A koryta będzie coraz mniej misiaczki... to pewne !
O
osa
13 lipca 2012, 01:01
 Trudno dyskutowac z autorami Groszek i mn-nie potrafia przeczytac i zrozumiec tekstu.Zamiast podwazyc merytorycznie fakty podane przeze mnie oskarzaja mnie o nienawisc,proponuja porade u ks.egzorcysty.Chyba nie znaja znaczenia tych slow.Przykro,ze na stronie Ojcow Jezuitow  uzywa sie takich slow.Jakbym to czytal lub slyszal w Radiu Maryja nie zdziwiloby mnie to,ale tutaj.Straszne ,ze tyle nienawisci maja w sobie niektorzy autorzy,jak to pogodzic z miloscia blizniego,przebaczaniu win i ogolnie rzecz ujmujac chrzescijanstwem.Ojcowie Jezuici jak Wy mozecie tolerowac te nienawisc.Przyklad idzie z gory od prezesa J.Kaczynskiego.Wiecej kultury i rozumienia tekstow zanim sie wypowiecie Szanowni Autorzy niektorych tekstow
OD
oko donalda
12 lipca 2012, 17:41
kieddy macierwicz zmondrzeje Czytaj @polak nie tylko GW, ale i : <a href="http://krzysztofjaw.nowyekran.pl/post/68134,dlaczego-zginal-lech-kaczynski">krzysztofjaw.nowyekran.pl/post/68134,dlaczego-zginal-lech-kaczynski</a> by nie sprawdziło się przysłowie, że Polak mądry i przed i po szkodzie.
P
polak
12 lipca 2012, 12:34
kieddy macierwicz  zmondrzeje 
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
11 lipca 2012, 22:05
Tego to już się nawet komentować nie da 
C
cm
11 lipca 2012, 22:01
Czy Macierewicz nie widzi, że Naród dawno przestał słuchać jego bredni, oczywiście poza skrajnościami. Ale skrajności w każdym Narodzie występują.
M
mn
11 lipca 2012, 21:26
Mściwa Osa. Ależ Ty masz w sobie nienawiść typu <Niesiołowski>. On też, kogo nienawidzi wysyła do psychiatry. Ja myślę, że Tobie przydałyby się rekolekcje na temat miłości bliźniego. Jeżeli nie znosisz prawdy, to może jesteś pod wpływem złego ducha. Proponuję o poradę u ks. egzorcysty.
K
Ktoś
11 lipca 2012, 19:57
Mnie interesują fakty dotyczące katastrofy Smoleńskiej,na razie pokazali plebsu to co chcieli pokazać dla uciszenia Polaków.Każda droga do zdobycia faktów realnych jest jak najbardziej możliwa.Jak kogoś drażni ten temat to niech się nie wypowiada i niech nie jątrzy i przyjmnie tezę odpowiedzialności śp.L.Kaczyńskiego wg.wypowiedzi Lecha Wałęsy.
G
Groszek
11 lipca 2012, 19:45
Kiedy skonczy sie tolerowanie dzialalnosci Macierewicza.Ten czlowiek musi byc pelen nienawisci do wlasnego narodu,skoro szkaluje legalnie, w wolnych wyborach wybrane wladze RP.Dla przypomnienia.-prezydent L.Kaczynski sam powiedzial,po ujawnieniu daty lotu Premiera D.Tuska do Katynia via Smolensk,ze "ja i tak polece,chyba ze mi Rosjanie nie dadza wizy"Ten ignorant-albo tuba Jaroslawa- nie wiedzial nawet tego,ze jako prezygent Panstwa nie ma obowiazku posiadania wizy.Ile to pieniedzy traci Prokuratura/czytaj Panstwo Polskie/ na dochodzenia w sprawieabsurdalnych wnioskow skierowanych do niej przez Macierewicza?Terapia psychiatryczna tego pana byla by duzo tansza. Czytając Twoje "rewelacje" można jedynie stwierdzić, że terapia psychiatryczna przydała by się raczej Tobie.
M
marek
11 lipca 2012, 19:16
czy da, czy nie da - gnębić trzeba. Z założonymi rękami to się siedzi nad wodą wpatrując się w spławik. Podziwiam Macierewicza. Teraz tylko w taki sposób można te gnidy rozliczać: pokazując ich zdradę i zaprzaństwo. Na poważne policzenie się z tymi zbrodniarzami przyjdzie już niedługo czas.
M!
manipulacja !
11 lipca 2012, 18:52
ZMANIPULOWANY TYTUŁ ! To nie PiS zawiadamia o popełnieniu przestępstwa, tylko Antoni Macierewicz, szef zespołu parlamentarnego ds. zbadania katastrofy TU-154M. DEONIE - NIE IDŹ TĄ DROGĄ. WSTYD !!!
1
123
11 lipca 2012, 18:33
Smoleńsk: trzy osoby dawały oznaki życia. "Jeden z funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa, wychodząc z terenu katastrofy, powiedział mi, że trzy osoby dawały 'żyzniennyje riefleksy'" - zeznał Tomasz Turowski, szef Wydziału Politycznego ambasady RP w Moskwie. "Zyzniennyje riefleksy" to w tłumaczeniu "oznaki życia". http://niezalezna.pl/30864-smolensk-trzy-osoby-dawaly-oznaki-zycia Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zawiadomiła szefa MSW Jacka Cichockiego o uchybieniach w działaniach BOR oraz szefa tej formacji gen. Mariana Janickiego w związku z ochroną prezydenta i premiera podczas wizyt w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. http://niezalezna.pl/30881-prokuratura-zajela-sie-janickim-wreszcie Ujawniamy zeznania ze śledztwa smoleńskiego. Rząd ukrywał przed prezydentem, że prowadzi rozmowy w sprawie wspólnego udziału Donalda Tuska i Władimira Putina w uroczystościach w Katyniu, a Rosjanie celowo blokowali wszelkie ruchy związane z wizytą Lecha Kaczyńskiego http://niezalezna.pl/30800-ujawniamy-zeznania-ze-sledztwa-smolenskiego Zeznania Arabskiego. Podwójna gra ekipy Tuska http://niezalezna.pl/30781-zeznania-arabskiego-podwojna-gra-ekipy-tuska
O
osa
11 lipca 2012, 17:32
 Kiedy skonczy sie tolerowanie dzialalnosci Macierewicza.Ten czlowiek musi byc pelen nienawisci do wlasnego narodu,skoro szkaluje legalnie, w wolnych wyborach wybrane wladze RP.Dla przypomnienia.-prezydent L.Kaczynski sam powiedzial,po ujawnieniu daty lotu Premiera D.Tuska do Katynia via Smolensk,ze "ja i tak polece,chyba ze mi Rosjanie nie dadza wizy"Ten ignorant-albo tuba Jaroslawa- nie wiedzial nawet tego,ze jako prezygent Panstwa nie ma obowiazku posiadania wizy.Ile to pieniedzy traci Prokuratura/czytaj Panstwo Polskie/ na dochodzenia w sprawieabsurdalnych wnioskow skierowanych do niej przez Macierewicza?Terapia psychiatryczna tego pana byla by duzo tansza.

Skomentuj artykuł

PiS zawiadamia o popełnieniu przestępstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.