PiS: Zbrodnia wołyńska jako "ludobójstwo"

PiS: Zbrodnia wołyńska jako "ludobójstwo"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
6 lat temu
PAP / slo

Określenie zbrodni wołyńskiej mianem "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa" jest eufemizmem; w tej sprawie trzeba być jednoznacznym i precyzyjnym: zbrodnia wołyńska była ludobójstwem - przekonywał poseł PiS Piotr Babinetz podczas środowej debaty w Sejmie.

Posłowie debatują nad przygotowanym przez sejmową komisję kultury projektem uchwały w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. PiS proponuje, by w uchwale znalazł się zapis, że "zbrodnia wołyńska na Polakach ze względu na jej zorganizowany i masowy wymiar to zbrodnia ludobójstwa".

- Uważamy, że nie wolno posługiwać się eufemizmem "charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa", ale należy używać jednoznacznego i precyzyjnego określenia "ludobójstwo" - powiedział poseł Babinetz.

Podkreślił przy tym, że termin "ludobójstwo" jest zgodny z wykładnią IPN. Terminem "ludobójstwo" posłużyli się m.in. prokuratorzy IPN w Lublinie, którzy prowadzą największe śledztwo w sprawie zbrodni popełnionej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów.

Poseł PiS przekonywał też, że w uchwale powinien znaleźć się zapis o ustanowieniu dnia pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej, który jego zdaniem powinien przypadać 11 lipca. Tłumaczył, że w ten sposób dzień pamięci ofiar ukraińskich nacjonalistów będzie trwale wpisany do kalendarza polskich rocznic historycznych.

11 lipca minie 70 lat od kulminacji zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską z lat 1942-1945 pochłonęła - jak szacunkowo podaje IPN - ok. 100 tys. ofiar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS: Zbrodnia wołyńska jako "ludobójstwo"
Komentarze (2)
MP
męczeństwo polskie
10 lipca 2013, 23:14
POLSKI CHRYSTUS Ofiarom ludobójstwa ukraińskiego z modlitwą i płaczem Polsko! gdzie krzyże jak ściernisko tkwią korzeniami  popiele i krwi i gdzie nas pamięć niczym łuna trwoży gdy odwracamy łzą wołyńskie dni.. tam Twe Orlęta pozbawione Matki kołują z trwogą nad zburzonym gniazdem a ponad nimi znowu czarne orły i krwawą widać ponad nimi gwiazdę tam wyszarpane boli nas sumienie jakby wnętrzności w ukraińską noc nam znów oprawca przytroczył o drzewa aby cierpienia zwiększyć przez to moc dźwigamy w spadku tę okrutną pamięć jak w nagiej piersi pulsujące serce chociaż tę pamięć chcą zadeptać dzisiaj kłamcy i tchórze...zdrajcy i szydercy to Polski Chrystus! na krzyżu Historii w polskiej pamięci wciąż nie pogrzebany wbity w  Golgotę na Wołyńskiej Ziemi podnosi w niebo swe straszliwe rany to Polski Chrystus na krzyżu pamięci któremu Kain wydłubał źrenice i wlókł za końmi rozszarpane ciało nim Go na zdrady wciągnął szubienice to Polski Chrystus z roztrzaskaną głową przecięty piłą dzikiej nienawiści i wolność którą odrąbał siekierą kat który zemstę swoją krwawo ziścił czemu się dziwisz Matce która szlocha i  prosi Boga o cud zmartwychwstania o Matko Polsko ! jak z rozprutym brzuchem poczęte życie rękami osłaniać... więc jak masz krzyczeć z wyrwanym językiem wrzucona w studnię głuchej Europy i jak masz sama dochodzić Prawdy gdy kat odrąbał Ci ręce i... stopy... to Polski Chrystus woła w naszej krwi o polską pamięć odzieraną krwawo że ludobójstwo na zawsze zostanie dla Sprawiedliwych Twoją Chryste raną…  
D
DNA
10 lipca 2013, 18:13
Ja bym dodał, że to wyrafinowane ludobójstwo noszące znamiona sadyzmu i barbarzyństwa.

Skomentuj artykuł

PiS: Zbrodnia wołyńska jako "ludobójstwo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.