PJN: Przystąpienie do paktu Euro Plus na piśmie

PJN: Przystąpienie do paktu Euro Plus na piśmie
Jakubiak uważa, że rząd powinien przedstawić klubom parlamentarnym na piśmie powody przystąpienia do paktu, bo "dziś decyzje, które rząd podjął, są decyzjami, które zapadły poza parlamentem".
PAP / slo

Klub PJN chce, by premier Donald Tusk przedstawił pisemne uzasadnienie decyzji o przystąpieniu Polski do paktu Euro Plus. PJN nie usatysfakcjonowało bowiem m.in. sejmowe wystąpienie w tej sprawie wiceministra spraw zagranicznych Mikołaja Dowgielewicza.

- Zgłaszamy prośbę, by rząd przedstawił na piśmie uzasadnienie i motywację - polityczną i ekonomiczną - decyzji o przystąpieniu do paktu - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceprzewodnicząca klubu PJN Elżbieta Jakubiak.

Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu informację w sprawie paktu na rzecz konkurencyjności Euro Plus przedstawił w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz.

Dowgielewicz mówił m.in., że przystąpienie przez Polskę do paktu nie nakłada na nas żadnych zobowiązań; nie spowoduje konieczności poniesienia podatku CIT, a jest korzystne dla reputacji naszego kraju.

Pakt Euro Plus szefowie państw i rządów "27" przyjęli w marcu. Zakłada on zbliżanie narodowych polityk gospodarczych. Jest pokłosiem pomysłów Francji i Niemiec, by, w odpowiedzi na kryzys, zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze.

Pakt przewiduje koordynację w wybranych dziedzinach, takich jak konkurencyjność, innowacje, zatrudnienie, stabilność finansów publicznych, czy koordynacja podatkowa. Pakt jest otwarty dla krajów spoza strefy euro i Polska zdecydowała się do niego dołączyć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PJN: Przystąpienie do paktu Euro Plus na piśmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.