PKW: wybory samorządowe będą rzetelne

PKW: wybory samorządowe będą rzetelne
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
5 lat temu
PAP / ptsj

Niedzielne wybory samorządowe będą przeprowadzone rzetelnie i sprawnie; ewentualne usterki systemu informatycznego nie będą miały żadnego wpływu na ustalenie wyników wyborów - zapewnili w piątek przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej.

Przedstawiciele PKW na dwa dni przed wyborami samorządowymi na konferencji prasowej odpowiadali na pytania dotyczące m.in. testów systemu informatycznego do obsługi wyborów samorządowych. Dwukrotnie - 30 października i 7 listopada - badana była jego przepustowość; media informowały o wykrytych podczas testów usterkach.

Przewodniczący PKW Stefan Jaworski mówił, że w Polsce obowiązuje tradycyjny, papierowy system głosowania i liczenia głosów. "System elektroniczny wykorzystujemy tylko i wyłącznie do wspomagania sprawdzania protokołów i transmisji danych" - powiedział. "Nawet, gdyby system zawiódł, to - może po dłuższym czasie, przy wykorzystaniu tych instrumentów, które mamy - jesteśmy w stanie przeprowadzić wybory i ogłosić miarodajne ich wyniki" - zapewnił.

Stanisław Zabłocki z PKW zaznaczył, że Komisja nie może dać gwarancji, że system w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie, ale może zagwarantować, że wybory będą przeprowadzone w sposób rzetelny. "Nawet, gdyby wszystkie testy przeszły znakomicie, gdyby ten system działał na dzień dzisiejszy w sposób perfekcyjny, to na pytanie, czy możemy udzielić gwarancji, że on w dniu wyborów zadziała równie perfekcyjnie, musielibyśmy powiedzieć: +gwarancji udzielić nie możemy+, bo to jest elektronika. (...) Możemy udzielić gwarancji w innym zakresie, że wybory jako takie będą przeprowadzone w sposób rzetelny, sprawny, nawet gdyby system wyborczy zawiódł" - powiedział Zabłocki.

W Polsce oficjalne wyniki wyborów ustala się na postawie papierowych protokołów z głosowania.

Wiceprezes firmy Nabino Maciej Cetler podkreślił, że do tej pory przeprowadzono dwa testy obciążeniowe systemu informatycznego w celu sprawdzenia jego przepustowości. Jak zaznaczył, testowano obciążenie znacznie większe niż to, którego spodziewają się w czasie nocy wyborczej. "W trakcie testów mieliśmy za zadania przyjąć informacje frekwencyjne ze wszystkich obwodów głosowania, jak również przyjąć wszystkie 120 tys. protokołów z każdej z obwodowych komisji" - mówił. Dodał, że testy pozwoliły na poprawienie systemu informatycznego.

Jak powiedział, w czasie realnego liczenia głosów, a więc w nocy z 16 na 17 listopada, czas na przyjęcie protokołów będzie znacznie dłuższy i może wynieść nawet do 12 godzin, co obliczono na podstawie poprzednich wyborów.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że koszt oprogramowania, które będzie wykorzystane do obsługi wyborów samorządowych to 429 tys. zł.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada. Stefan Jaworski powiedział, że w nocy z 16 na 17 listopada po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych i przystąpieniu przez obwodowe komisje wyborcze do liczenia głosów PKW przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz rywalizacje na urząd prezydenta w 18 największych miastach.

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do rad gmin kandyduje ponad 154 tys. osób, do rad powiatów - niemal 65 tys.; o miejsce w sejmikach ubiega się prawie 9 tys., a w radach dzielnic Warszawy - niemal 5 tys. - poinformowała w piątek PKW. 8 tys. kandydatów będzie walczyć o wybór na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

W niedzielnych wyborach samorządowych każdy wyborca otrzyma trzy lub cztery karty do głosowania. Ich kolory będą się różnić w zależności od szczebla samorządu terytorialnego. Na każdej karcie wyborca może wskazać tylko jednego kandydata. Głos ważny to dwie przecinające się linie w kratce po lewej stronie, przy nazwisku konkretnego kandydata. Aby zagłosować, do lokalu wyborczego należy wziąć ze sobą dokument tożsamości.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PKW: wybory samorządowe będą rzetelne
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

PKW: wybory samorządowe będą rzetelne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.