"PO prowadzi politykę likwidacji polskich szkół"

"PO prowadzi politykę likwidacji polskich szkół"
Jak dodał, Platforma przez cztery lata swoich rządów prowadziła "politykę likwidacji polskich szkół". (fot. dcjohn / flickr.com)
8 lat temu
PAP / slo

Rzecznik SLD Tomasz Kalita ocenił w środę, że PO prowadzi politykę likwidacji polskich szkół. Według niego przez cztery lata rządów PO w Polsce zamknięto 2 tysiące szkół, a kolejne ponad 330 przeznaczono do likwidacji.

Słowa rzecznika SLD to komentarz do środowego spotkania szefa rządu z nauczycielami. Donald Tusk odwiedził nauczycieli działających w Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy w warszawskiej siedzibie związku uczestniczyli w szkoleniu. Premier podkreślał tam m.in., że nauczyciel nie może być niewolnikiem głupich przepisów, zbyt małych pieniędzy, nieudolności urzędników czy polityków. Jego zdaniem, wszystkie zmiany dotyczące edukacji powinny być opracowywane wspólnie z nauczycielami.

Kalita powiedział na środowej konferencji prasowej, że premier powinien "się wstydzić", a nie spotykać się z nauczycielami. - Przez cztery lata PO jakoś nie miała czasu i okazji do tego, aby spotykać się z nauczycielami, aby pochylić się nad problemami środowiska nauczycielskiego - ocenił.

Jak dodał, Platforma przez cztery lata swoich rządów prowadziła "politykę likwidacji polskich szkół". - Przez cztery lata rządów PO zlikwidowano dwa razy więcej szkół, niż zbudowano na tysiąclecie polskiego państwa: kiedyś powstało tysiąc szkół na tysiąc lat państwa polskiego, a za rządów premiera Donalda Tuska zlikwidowano dwa tysiące polskich szkół - powiedział Kalita.

Według niego w tym roku przewidziano do likwidacji kolejnych ponad 330 placówek oświatowych w całej Polsce. - To jest skandal i pan premier Donald Tusk powinien się wstydzić tej liczby - ocenił rzecznik Sojuszu.

Kalita przekonywał, że placówek oświatowych nie wolno traktować jak firm i przedsiębiorstw. - Nie może być tak, że jeżeli jest niższy popyt, to zamykamy przedsiębiorstwo, a w tym przypadku szkołę, a jak jest większe zapotrzebowanie na kształcenie uczniów, to otwieramy kolejne szkoły. My uważamy, że niż demograficzny powinien być okazją przede wszystkim do utrzymania placówek szkolnych, do zmniejszenia liczby uczniów w klasie do maksymalnie kilkunastu - od 12 do 15 - zaznaczył polityk SLD.

- Uważamy, że jest to dobra okazja do tego, żeby zwiększyć jakość kształcenia, jakość edukacji we Polsce, a likwidacja wielu placówek szkolnych w małych miastach i wsiach grozi tym, że likwiduje się jedyne centra kulturalne, środowiskowe na tych obszarach - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"PO prowadzi politykę likwidacji polskich szkół"
Komentarze (1)
KN
katoliku, nie śpij
5 października 2011, 23:35
Religia jest ściśle powiązana z polityką w wielu aspektach. Wspomnę tylko o dwóch: 1. Władza pochodzi od Boga; 2. Istotnym przejawem religijności jest odpowiedzialność moralna. A w niej wyróżnić można kręgi – coraz szersze – odpowiedzialności: najpierw za siebie, za swoich bliskich, za ludzi, za Kościół, naród, Ojczyznę, świat. Chrześcijanin stara się wprowadzać – według możliwości i okoliczności, w jakich żyje – Chrystusowe Królestwo najpierw w swoim własnym sercu, następnie w sercach swoich bliskich a potem coraz szerzej: w Ojczyźnie, Kościele, świecie. Krótko: chrześcijanin podejmuje odpowiedzialność za losy Ojczyzny, Kościoła i świata. Stosuje w tym celu środki nadprzyrodzone (na pierwszym miejscu modlitwę) i przyrodzone (różnorakie działania mające na celu wspieranie, budowanie i pomnażanie dobra wspólnego – co jest celem polityki w klasycznym jej rozumieniu).Wpisał: Novus Hiacynthus 05.10.2011.

Skomentuj artykuł

"PO prowadzi politykę likwidacji polskich szkół"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.