PO: To absolutnie słuszna decyzja

PO: To absolutnie słuszna decyzja
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / im

Politycy PO i PSL, z którymi rozmawiała w piątek PAP, są zadowoleni z podpisania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy emerytalnej. Reprezentanci PiS i SLD chcą zaskarżyć ustawę do TK. Ruch Palikota liczy z kolei na wsparcie prezydenta przy realizacji swoich postulatów.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński zwraca uwagę, że podniesienie wieku emerytalnego było koniecznością, a teraz, gdy prezydent podpisał już ustawę w tej sprawie, należy dokonać innych zmian w tym systemie.

Zapowiedział, że Stronnictwo po Euro 2012 przedstawi swoje rozwiązania m.in. dotyczące aktywizacji młodych na rynku pracy, a także inne z PSL-owskiego pakietu społecznego.

W jego ocenie, reforma jest szkodliwa i "oznacza emigrację dla ludzi młodych i głodowe zasiłki dla ludzi starszych". "Widać brak elementarnej dobrej woli ze strony prezydenta, który bardzo wyraźnie jest prezydentem określonej opcji politycznej, ludzi zamożnych, którym się powiodło w III RP, a ignoruje zdanie większości, dla których te przepisy oznaczają ubóstwo" - uważa Błaszczak.

DEON.PL POLECA

Józefa Hrynkiewicz (PiS) dodała, że we wniosku do TK zaskarżony będzie tryb uchwalania reformy emerytalnej, ale także fakt, że narusza ona prawa nabyte obywateli.

Wątpliwości Sojuszu budzi m.in. tryb i tempo uchwalania ustawy emerytalnej, a także te przepisy ustawy, które dotyczą emerytur częściowych. - Rząd nam proponuje emerytury częściowe, które będą niższe od zasiłków dla bezrobotnych, dla nas jest to nie do przyjęcia - podkreślił rzecznik SLD.

W niedzielę Sojusz finalizuje z kolei zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum, jednak w sytuacji, gdy prezydent podpisał ustawę emerytalną, prawdopodobnie nie zostanie on złożony w Sejmie.

Lider RP Janusz Palikot powiedział z kolei PAP, że po tym, jak prezydent podpisał ustawę emerytalna, czeka teraz na "fundusz żłobkowy, waloryzację progów pomocowych i obowiązkowe badania stanu zdrowia po sześćdziesiątce". To postulaty, od których RP uzależniał poparcie reformy emerytalnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PO: To absolutnie słuszna decyzja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.