Podpisano porozumienie pomiędzy KEP i MEN ws. kwalifikacji nauczycieli religii

Podpisano porozumienie pomiędzy KEP i MEN ws. kwalifikacji nauczycieli religii
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Porozumienie w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej zostało podpisane przez min. Annę Zalewską oraz przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp. Marka Mendyka.

Konieczna nowelizacja

W przekazanym PAP w czwartek komunikacie przez biuro prasowe episkopatu Polski, jego autorzy podkreślili, że "porozumienie określa kwalifikacje, jakie musi posiadać osoba kierowana do nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach różnych typów placówek oświatowych: szkołach podstawowych, szkołach branżowych, liceach ogólnokształcących i technikach oraz w szkołach specjalnych".

Nowelizacja dotychczasowego porozumienia była konieczna - jak podkreślają autorzy komunikatu - ze względu na wdrażaną reformę systemu edukacji: m.in. likwidację gimnazjów i zmianę terminologii - szkoły ponadpodstawowe zamiast ponadgimnazjalnych, szkoły branżowe w miejsce zawodowych. "Oprócz kwalifikacji, nauczyciele religii muszą posiadać przygotowanie pedagogiczne do nauczania tego przedmiotu zgodnie z wymaganiami określonymi przez ministra edukacji narodowej oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego".

Standardy kształcenia

"Porozumienie stanowi, że nauczyciel religii musi spełniać wymagania kwalifikacyjne i pedagogiczne analogiczne do tych, które spełniają inni nauczyciele. Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej nieprawdziwych informacji należy stanowczo podkreślić, że standardy kształcenia nauczycieli religii i wymagania niezbędne do zatrudnienia ich w placówkach oświatowych są takie, jak w przypadku każdego innego nauczyciela" - czytamy w komunikacie.

DEON.PL POLECA

Jego autorzy przypominają, że do tej pory kwalifikacje wymagane od nauczycieli religii rzymskokatolickiej określało porozumienie zawarte pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz ministrem edukacji narodowej z 31 maja 2016 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii.

Podpisane obecnie porozumienie wchodzi w życie 1 września 2019 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podpisano porozumienie pomiędzy KEP i MEN ws. kwalifikacji nauczycieli religii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.