Pogrzeb Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej

Pogrzeb Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej
Ponowny pogrzeb Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, która zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / slo

Na Starych Powązkach w Warszawie odbył się we wtorek pogrzeb Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Był to jej ponowny pochówek po tym, jak okazało się, że jej ciało zostało zamienione z ciałem Anny Walentynowicz.

Teresa Walewska-Przyjałkowska zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Pośmiertnie przyznano jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Walewska-Przyjałkowska przewodniczyła Fundacji Golgota Wschodu, założonej przez ks. Zdzisława Peszkowskiego, zmarłego w 2007 r. kapelana Rodzin Katyńskich. Była wieloletnim pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. W środowisku uczelnianym zapamiętano ją jako "prawego człowieka, cenionego nauczyciela akademickiego, osobę sercem i pracą oddaną młodzieży". Pielęgnowała pamięć o losach Polaków na Wschodzie i była orędowniczką beatyfikacji księży zamordowanych w Katyniu.

Dwa tygodnie temu prokuratorzy wojskowi przeprowadzili w Gdańsku i Warszawie ekshumacje dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej. Jedną z nich była Anna Walentynowicz; drugą Teresa Walewska-Przyjałkowska. Powodem ekshumacji były wątpliwości rodziny Anny Walentynowicz oraz Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, czy ciała obu kobiet nie zostały ze sobą zamienione. Badania genetyczne jednoznacznie wykazały, że tak się stało.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pogrzeb Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.