"Polacy muszą zmienić wiele w samych sobie"

"Polacy muszą zmienić wiele w samych sobie"
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

 Polacy muszą wiele zmienić w samych sobie, aby byli w stanie wykorzystać wszystkie szanse, wszystkie źródła naszego bogactwa kulturowego i tradycji, które są dzisiaj przydatne w rozwoju kraju - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent przyjechał w piątek do Pyzdr, gdzie rozpoczął swoją wizytę w Wielkopolsce. Spotkał się z zarządem Towarzystwa Kulturalnego "Echo Pyzdr" i kilkudziesięcioma jego stypendystami.

W wystąpieniu prezydent wielokrotnie nawiązywał do historii, kiedy - podobnie jak Pyzdry - wiele miejscowości było położonych na dawnym pograniczu zaborów rosyjskiego i pruskiego. "Przez obecność w Pyzdrach chcę pokazać, że jest (...) wielkim zadaniem stojącym przed nami, aby próbować z jednej strony utrzymywać to, co stanowi o wartości życia - różnorodność, odmienność historii (...) oraz jak to łączyć z potrzebą integrującego się świata" - powiedział prezydent.

Według Komorowskiego granice to nie tylko drogi, ale także pogranicza, czyli takie miejsca, gdzie czując odmienność, czuje się także pewien element wspólnoty. "Pogranicze oznacza również szanse na korzystanie z dorobku z różnych źródeł i tradycji (...), zlewających się w sumie w jedną piękną kulturę polską" - powiedział.

DEON.PL POLECA

Zdaniem prezydenta, na pograniczu jedni potrafią skorzystać z szansy, inni nie. "Dokonania w zakresie funduszu stypendialnego i integracji tego środowiska świadczą o tym, że bycie na pograniczu daje szanse umiejętnego wykorzystywania różnych źródeł, które nie muszą, ale mogą nas wzbogacać" - ocenił.

Prezydent powiedział stypendystom, że wiele zależy od tego, czy chce się być aktywnym, żeby robić karierę w dobrym tego słowa znaczeniu. Podczas spotkania z nimi Komorowski otrzymał "Srebrną Spinkę Mecenatu". Wcześniej odebrali ją m.in. Władysław Bartoszewski oraz Leszek Balcerowicz. To wyróżnienie otrzymują osoby pomagające finansować stypendia.

Towarzystwo istnieje od 1993 r. Od 1998 r. w ramach programu "Mecenat" udzieliło około stu stypendiów uczniom, studentom, a nawet doktorantom. Pomoc otrzymują także absolwenci, którzy chcą kontynuować naukę na uczelniach zagranicznych.

Z Pyzdr Komorowski pojechał do Gniezna, gdzie weźmie udział w oficjalnej inauguracji IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. Prezydent spotka się z zaproszonymi na Zjazd zwierzchnikami i reprezentantami kościołów chrześcijańskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Polacy muszą zmienić wiele w samych sobie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.