Policja opublikuje zdjęcia pseudokibiców

Policja opublikuje zdjęcia pseudokibiców
"Kibol" jest podejrzany o zaatakowanie operatorki jednej z telewizji i zniszczenie kamery po meczu piłkarskiego Pucharu Polski między Legią Warszawa a Lechem Poznań na stadionie Zawiszy, rozegranym 3 maja br. (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
8 lat temu
PAP / slo

Prawdopodobnie we wtorek policja opublikuje zdjęcia 51 pseudokibiców z Wielkopolski, którzy wzięli udział w zamieszkach 3 maja podczas piłkarskiego finału Pucharu Polski na tamtejszym stadionie Zawiszy. Publikacja ma pomóc w ustaleniu ich tożsamości.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Zbigniew Paszkiewicz z biura prasowego wielkopolskiej policji, KWP oczekuje na pisemną decyzję bydgoskiej prokuratury co do zgody na opublikowanie wizerunku pseudokibiców.

- Czekamy na dokumenty z Bydgoszczy, tamtejsza prokuratura zadeklarowała, że potrzebuje czasu na zakończenie wszystkich czynności formalnych związanych z tą decyzją - powiedział PAP Paszkiewicz.

Pseudokibice zostali wytypowani przez ekspertów z wielkopolskiej policji na podstawie nagrań i zdjęć wykonanych przed meczem i w czasie rozgrywek. W trakcie zamieszek chuligani mieli twarze zasłonięte szalikami.

- Zgoda na publikację wizerunków osób podejrzewanych o udział w zajściach powinna przyczynić się do ustalenia ich tożsamości i zatrzymania. Formalnie jest to przewidziane wobec osób, przeciwko którym toczy się postępowanie, ale przepisy nie zabraniają publikacji wizerunków osób poszukiwanych - powiedział w poniedziałek PAP Jan Bednarek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

- Pamiętajmy, że w tym wypadku mamy do czynienia z osobami, które złamały prawo poprzez wbiegnięcie na murawę i wywołanie burdy, doszło do napaści na innych kibiców i przedstawicieli środowiska dziennikarskiego; w tym wypadku absolutnie zrozumiałe jest zastosowanie narzędzia upublicznienia wizerunku, po to aby ująć sprawców - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Do zamieszek doszło 3 maja. Chuligani zdemolowali stadion Zawiszy, gdzie w finale Pucharu Polski Legia Warszawa pokonała w rzutach karnych Lecha Poznań. Zgodę na organizację meczu wydała wojewoda kujawsko-pomorska mimo negatywnej opinii policji o bezpieczeństwie na stadionie. PZPN tłumaczył później, że opinia wydana była za późno, by zmienić miejsce rozegrania spotkania.

Policjanci zatrzymali w sumie 50 pseudokibiców. Do tej pory zarzuty usłyszały 44 osoby.

Zarzuty stawiane w tej sprawie chuliganom dotyczą m.in. niszczenia mienia, wtargnięcia na murawę boiska oraz czynnej napaści na funkcjonariuszy policji lub pracowników ochrony.

Wobec wszystkich osób, którym przedstawiono zarzuty, stosowane są podobne środki zapobiegawcze: dozór policyjny i bezwzględny zakaz stadionowy. W jednym przypadku - pseudokibica, który kopnął operatorkę kamery telewizyjnej - zastosowano miesięczny areszt.

Prokuratura wyjaśnia także, czy nie doszło do zaniedbań ze strony organizatora, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na stadionie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Policja opublikuje zdjęcia pseudokibiców
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Policja opublikuje zdjęcia pseudokibiców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.