Polscy licealiści w finale międzynarodowego konkursu naukowego
(fot. shutterstock.com)
PAP / mp
Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze to jedyni Europejczycy, którzy zakwalifikowali się do finału UAV Challenge Airborne Delivery - międzynarodowego konkursu dla młodych naukowców. Szukają sponsorów, by móc pojechać na finał w Australii.
Konkurs polega na skonstruowaniu zaawansowanego systemu montowanego do drona umożliwiającego zrzut leków, które mają być jak najszybciej dostarczone osobie ze wstrząsem anafilaktycznym. Pod uwagę są brane m.in. czas i precyzja dostarczenia środków medycznych.
Phoenix Rescue Team, bo tak nazwała się grupa z Zielonej Góry, to czterej uzdolnieni uczniowie zainteresowani m.in. coraz powszechniejszymi dronami latającymi. Ich opiekunem jest nauczyciel fizyki Waldemar Grabowski. To on, jak mówi Hubert Nowak z Phoenix Rescue Team, zainteresował uczniów konkursem.
"Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu przedstawił nam zasady konkursu, na czym on polega i czego musimy się podjąć. Ostatecznie cztery osoby zdecydowały się wziąć w nim udział" - powiedział PAP Hubert Nowak.
Młodzi Lubuszanie kilka dni temu otrzymali informację o zakwalifikowaniu się do finału konkursu, który odbędzie się 26 września br. w Brisbane, w Australii. Awansowali do niego nie tylko jako jedyni Polacy, lecz także Europejczycy - pozostałe 10 drużyn pochodzi z USA, Malezji i Australii.
Uznanie organizatorów konkursu wzbudził opracowany przez uczniów system autonomicznego zrzutu. Po uruchomieniu go i wprowadzeniu odpowiednich danych na podstawie sygnału GPS zrzuca on ładunek (lek) w określone miejsce po tym, jak dron do niego doleci z dokładnością do 1,5 m.
"Jednym z kluczowych elementów w tym konkursie jest znalezienie sponsorów, zarówno na etapie konstruowania systemu, jego testów i eksploatacji, jak i całej logistyki. Łączy koszt naszego projektu może wynieść nawet 50 tys. zł. Dlatego prowadzimy zbiórkę pieniędzy m.in. w internecie. Liczy się każda pomoc, każda złotówka. Bez wsparcia nie będzie nas stać na daleki wyjazd do Australii" - powiedział PAP Miłosz Jezierski, odpowiadający w zespole za marketing.
Międzynarodowy konkurs UAV Challenge Airborne Delivery jest organizowany przez CSIRO (australijską rządową organizację na rzecz badań naukowych). Ideą tego przedsięwzięcia jest rozwój przemysłu związanego z dronami mającymi potencjał zastępowania zespołów ratownictwa medycznego i karetek w trudno dostępnych miejscach. Główną nagrodą w konkursie jest 5 tys. dolarów australijskich (ok. 20 tys. zł).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł