Polscy prokuratorzy skarżą się UE

Polscy prokuratorzy skarżą się UE
(fot. Horia Varlan / flickr.com)
"Dziennik Gazeta Prawna" / PAP / pz

Do PE i KE trafiło wystąpienie polskich prokuratorów, w którym skarżą się na zmianę zasad wynagradzania. Chcą interwencji unijnych władz w sprawie szybkiego zrównania statusu naszych śledczych z europejskimi standardami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pismo do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Przedstawia coraz trudniejsze warunki pracy śledczych i podejmowane przez środowisko inicjatywy mające zmobilizować władze krajowe do poprawy ich sytuacji zawodowej.

DEON.PL POLECA

Jak mówi wiceszef związku, prok. Jacek Skała, polska prezydencja w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości stanęła pod znakiem "psucia prawa" i próby zerwania umowy dotyczącej waloryzacji wynagrodzeń z 2008 roku. - Stojąc na czele unijnej prezydencji, możemy się pochwalić 39. miejscem wśród państw Europy pod względem wysokości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. Za nami jest Armenia, Azerbejdżan, Albania, Mołdawia, Gruzja - wylicza.

Śledczy przypominają, że w momencie akcesji Polski do UE, władze zapowiedziały, iż będą dążyć do zrównania wynagrodzeń sędziów i prokuratorów ze średnią europejską do 2012 roku. A dotychczas podejmowane działania tylko nieznacznie poprawiły ich sytuację.

Wystąpienie poparły: Komitet Obrony Prokuratorów i Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad vocem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polscy prokuratorzy skarżą się UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.