Polska postanowiła wesprzeć budżet Mołdawii

Polska postanowiła wesprzeć budżet Mołdawii
Premier Donald Tusk i premier Mołdawii Vlad Filat (fot. PAP/Radek Pietruszka)
10 lat temu
PAP / zylka

W obecności premiera Donalda Tuska i szefa rządu Mołdawii Vlada Filata, w czwartek w Warszawie została podpisana umowa o udzieleniu przez Polskę pożyczki w kwocie 15 milionów dolarów na wsparcie budżetowe Mołdawii.

Szefowie rządów Polski i Mołdawii rozmawiali m.in. o europejskich aspiracjach Mołdawii oraz współpracy obu krajów w ramach polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

Polska pożyczka ma zostać przeznaczona na sfinansowanie programu stabilizacji ekonomicznej Mołdawii. Uchwałę w sprawie pożyczki przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała po posiedzeniu rządu, że bieżąca sytuacja gospodarcza i finansowa Mołdawii jest bardzo trudna i przy braku finansowania zagranicznego może ulec dalszemu pogorszeniu.

KPRM podkreśla, że opracowany przez władze Mołdawii średniookresowy program naprawy, którego głównymi celami są m.in. zahamowanie i odwrócenie procesu narastania strukturalnego deficytu fiskalnego, kontrolowanie inflacji i odbudowa rezerw walutowych, został dobrze oceniony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. KPRM wskazuje ponadto, że osiągnięcie przez Mołdawię stabilizacji ekonomicznej może przyczynić się do ożywienia eksportu polskich towarów na rynek tego regionu.

W czasie wizyty w Polsce premier Filat wygłosi wykład w Fundacji im. Stefana Batorego, złoży także wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Planowane jest także spotkanie z prezydentem, marszałkiem Senatu, wicemarszałkiem Sejmu oraz posłami z sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska postanowiła wesprzeć budżet Mołdawii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Polska postanowiła wesprzeć budżet Mołdawii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.