Ponad 2,2 tys. bezdomnych ludzi w Krakowie

Ponad 2,2 tys. bezdomnych ludzi w Krakowie
(fot. craig / flickr.com)
KAI / slo

W Krakowie działa 18 placówek zapewniających schronienie bezdomnym szczególnie w okresie zimy. Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że na terenie miasta rocznie przebywa ponad 2,2 tys. bezdomnych, a w okresie zimowym liczba ta wzrasta.

Według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ciągu roku w Krakowie przebywa ponad 2200 osób bezdomnych, a w okresie zimowym liczba ta wzrasta. "Według osób bezdomnych, z którymi rozmawiali pracownicy socjalni, rozbudowana sieć wsparcia organizacji pozarządowych i charytatywnych oraz niska stopa bezrobocia w Krakowie zwiększa ich szanse na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Z myślą osobach bezdomnych w zimie MOPS realizuje projekt socjalny "Akcja Zima" - podkreśla Józefa Grodecka, dyrektor MOPS-u w Krakowie.

Adresatami projektu socjalnego "Akcja Zima" są osoby bezdomne przebywające na terenach kolejowych, na klatkach schodowych, piwnicach, strychach oraz w pomieszczeniach niemieszkalnych tj. w pustostanach, altanach działkowych, kanałach ciepłowniczych. Osoby bezdomne są informowane o formach pomocy oraz zasadach jej udzielania oraz zachęcane do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpiącej zwłoki zapewnia się osobie bezdomnej miejsce noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe.

Na terenie Krakowa funkcjonuje 18 placówek zapewniających schronienie, które oferują 638 miejsc noclegowych. Dla kobiet przygotowano 193 miejsc, dla mężczyzn 415, w tym w 62 miejsca dla osób starszych, niepełnosprawnych, wobec których świadczone są usługi opiekuńcze. Jedna placówka zapewnia 30 miejsc dla osób kobiet i mężczyzn uzależnionych od środków psychoaktywnych - narkotyków. Natomiast w 5 mieszkaniach chronionych jest 68 miejsc.

W razie potrzeby, na terenie Noclegowni i Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Makuszyńskiego 19a, zostaną uruchomione dodatkowe miejsca noclegowe (nawet do 100 dodatkowych miejsc). Poza tym każda z funkcjonujących placówek w okresie występowania bardzo niskich temperatur zorganizuje kolejne miejsca noclegowe.

W Domu Św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Saskiej jest 50 miejsc dla bezdomnych, Chrześcijański Ośrodek Pomocy Bezdomnym "Dom Łazarza" w Krakowie od 8 do 30 miejsc, ale w sezonie zimowym Ośrodek może udzielić schronienia dodatkowym osobom). Natomiast Chrześcijański Ośrodek Pomocy Bezdomnym "Dom Korneliusza" zapewnia do 12 miejsc dla osób bezdomnych - starszych i niepełnosprawnych z usługami opiekuńczymi.

Z kolei Przytulisko Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet w Krakowie zapewnia 60 miejsc lub więcej w sezonie zimowym. Bezdomni mogą również korzystać z pomocy Wspólnoty Św. Brata Alberta “Chleb i Światło", gdzie znajdują się 22 miejsca. Natomiast Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi dwa mieszkania wspierane dla kobiet i kobiet z dziećmi.

Osoby ubogie mogą również skorzystać z ciepłego posiłku. Z zupy w Kuchni św. Brata Alberta prowadzonej przez Caritas korzysta dziennie ok. 700 osób. Ciepły posiłek można otrzymać również m. in. w Przytulisku św. Brata Alberta przy ul. Skawińskiej, w Kuchni św. Brata Alberta przy ul. Reformackiej, we Wspólnocie św. Brata Alberta "Chleb i Światło" oraz Chrześcijańskim Ośrodku Pomocy Bezdomnym “Dom Łazarza". Natomiast Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim przy ul. Woronicza wydaje dziennie 200 posiłków głównie dla ubogich parafian.

Dodatkowo Dział Pomocy Bezdomnym MOPS współpracuje z PCK, Caritas, Towarzystwem Brata Alberta, Dziełem Pomocy św. Ojca Pio oraz Polskim Komitetem Pomocy Społecznej w celu zapewnienia osobom bezdomnym pomocy w formie odzieży i suchego prowiantu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 2,2 tys. bezdomnych ludzi w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.