Porozumienie ws. pomnika ofiar katastrofy

Porozumienie ws. pomnika ofiar katastrofy
(fot. EPA/Władimir Rodionow)
PAP / psd

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Rosji Dmitrij Miedwiediew porozumieli się ws. wspólnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Uzgodnili, że powstanie pomnik z napisem po polsku i po rosyjsku. Na projekt pomnika rozpisano międzynarodowy konkurs.

Komorowski zapowiedział po poniedziałkowym spotkaniu z Miedwiediewem w Smoleńsku, że napis na pomniku będzie zarówno po polsku, jak i po rosyjsku, a jego treść zostanie uzgodniona przez obie strony.

DEON.PL POLECA




- Ma to szczególne znaczenie w kontekście wydarzeń ostatnich dni - powiedział polski prezydent. Nawiązał w ten sposób to wymienienia przez Rosjan, bez uzgodnienia z Polakami, tablicy na miejscu katastrofy smoleńskiej.

Z kolei Miedwiediew poinformował, że wraz z polskim prezydentem porozumieli się w sprawie "utworzenia międzynarodowej grupy, która zajmie się stworzeniem projektu pomnika" na miejscu katastrofy Tu-154M. - A my będziemy z panem prezydentem udzielać temu projektowi wsparcia - dodał.

DEON.PL POLECA

Informacja o konkursie na koncepcję pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy i jego regulamin znajduje się już na stronie internetowej Ministerstwa Kultury. Polskie ministerstwo organizuje konkurs we współpracy z Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z regulaminem, całość założenia memorialnego ma objąć obszar o powierzchni około 400 mkw. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać 5 m. Ma być on wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Wszystkie teksty umieszczone na pomniku i obok niego mają być przygotowane w dwóch językach.

Rozstrzygnięcia ma dokonać sąd konkursowy. W skład niego ma wejść czterech przedstawicieli polskiego resortu kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network oraz sekretarz sądu. Przewodniczącego sądu konkursowego ma wskazać polski minister kultury.

Objęcie patronatem obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia, a także wzniesienie monumentu na miejscu katastrofy Tu-154M prezydenci Polski i Rosji zapowiedzieli już w grudniu, kiedy Miedwiediew odwiedził Polskę.

Komorowski podkreślał, że ma to "kontynuować i pogłębiać te szczególne relacje, które zawiązały się w okresie tak dramatycznego, traumatycznego przeżycia, jak katastrofa smoleńska". Miedwiediew ocenił wówczas, że wzniesienie monumentu na miejscu katastrofy to dobra inicjatywa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Porozumienie ws. pomnika ofiar katastrofy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.