Posłowie KO, Lewicy i PSL wnoszą o zwołanie komisji spraw wewnętrznych ws. działań policji

Posłowie KO, Lewicy i PSL wnoszą o zwołanie komisji spraw wewnętrznych ws. działań policji
(fot. www.pxfuel.com)
PAP / kk

Posłowie KO, Lewicy i PSL wystąpili w piątek do marszałek Sejmu o zwołanie w trybie nadzwyczajnym na najbliższy czwartek posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Chcą, by na komisji omówione zostało postepowanie policji podczas niedawnych zgromadzeń w Warszawie.

Na wspólnej konferencji w Sejmie głos zabrali Konrad Frysztak (KO), Wiesław Szczepański (Lewica) i Urszula Pasławska (PSL).

Szczepański - który jest przewodniczącym komisji administracji i spraw wewnętrznych - mówił, że pod wnioskiem o zwołanie komisji podpisali się wszyscy posłowie opozycji z jego komisji z wyjątkiem przedstawiciela Konfederacji.

Polityk Lewicy doprecyzował, że w piśmie do marszałek Elżbiety Witek wnosi o zwołanie w trybie nadzwyczajnym komisji w najbliższy czwartek, o godz. 12.

DEON.PL POLECA

Frysztak mówił, że w piątek w Senacie powinno odbyć się wysłuchanie organów nadzorujących policję, czyli wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra SWiA Mariusza Kamińskiego. "Ci panowie nie pojawili się w Senacie, nie złożyli stosownych oświadczeń, zaś z drugiej strony mieliśmy wystąpienia osób, które były pokrzywdzone w ostatnich dniach na ulicach stolicy" - mówił poseł KO.

Dodał, że we wniosku o zwołanie komisji podniesiona jest kwestia postępowania podczas ostatnich demonstracji w Warszawie policjantów wobec osób małoletnich, a przede wszystkim wobec dziennikarzy. "Nie może być tak, że wskutek działań polskiej policji cierpią osoby, które są powołane do relacjonowania wydarzeń" - powiedział Frysztak.

Wspominał w tym kontekście postrzelenie podczas Marszu Niepodległości przez policję z broni gładkolufowej fotoreportera "Tygodnika Solidarność" Tomasza Gutrego oraz zatrzymanie podczas poniedziałkowej manifestacji pod MEN fotoreporterki "GW" Agaty Grzybowskiej.

Pasławska dodała, że w 2015 roku ówczesna premier Beata Szydło zapewniała, że PiS nigdy nie wyprowadzi policji do osób protestujących. Posłanka PSL mówiła, że nie należy generalnie obwiniać policjantów, którzy wykonywali rozkazy, tylko należy obwiniać decydentów politycznych. "Tę sytuację należy wyjaśnić i odpowiedzialność powinni ponieść przede wszystkim politycy i ci, którzy takie, a nie inne rozkazy wydawali" - mówiła posłanka PSL.

11 listopada ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości, podczas którego doszło do starć z policją. Podczas zamieszek fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry został trafiony przez policję z takiej broni i gumowy pocisk utkwił mu w twarzy. Teraz będzie domagał się do policji odszkodowania.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji, którzy podczas zabezpieczania Marszu Niepodległości użyli broni gładkolufowej.

Fotoreporterka "Gazety Wyborczej" Agata Grzybowska została zatrzymana podczas poniedziałkowej demonstracji pod MEN pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Została zwolniona po przesłuchaniu w komendzie policji przy ul. Wilczej.

Później fotoreporterka opublikowała oświadczenie, w którym napisała, że kiedy wykonywała swoją pracę, fotografując protest pod Ministerstwem Edukacji Narodowej, została "zaatakowana przez policjanta" - jak napisała - (tylko dlatego, że robiąc zdjęcie, błysnęłam mu w twarz fleszem), a następnie mimo okazania legitymacji prasowej, siłą wrzucona do radiowozu, gdzie próbowano mi wmówić, że to ja byłam agresywna" - napisała. Dodała, że absolutnie nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów.

Według rzecznika komendanta głównego policji insp. Mariusza Ciarki w momencie zatrzymania policjanci nie wiedzieli, że to jest fotoreporterka.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do stołecznej policji o wyjaśnienia ws. zatrzymania fotoreporterki. Zdaniem rzecznika, takie działania budzą wątpliwości z punktu widzenia przestrzegania wolności słowa i mogą wywołać "efekt mrożący" wobec dziennikarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Posłowie KO, Lewicy i PSL wnoszą o zwołanie komisji spraw wewnętrznych ws. działań policji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.