Powrót do szkół nieunikniony? Szkoły otrzymały nowe wytyczne

Powrót do szkół nieunikniony? Szkoły otrzymały nowe wytyczne
Fot. depositphotos.com
tvn24.pl / kb

Już za mniej niż miesiąc rozpocznie się nowy rok szkolny. W jakich okolicznościach? Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Zdrowia, wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, przygotowały wytyczne dla szkół, które mają pomóc powrócić do stacjonarnej nauki dzieciom i młodzieży.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski przewidywał jak będą wyglądały powroty do szkół we wrześniu. - Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję - mówił.

Na ten sam temat wypowiedziała się również wiceminister edukacji Marzena Machałek, która zapowiedziała na poniedziałek nowe wytyczne sanitarne dla szkół. Ostatecznie opublikowane zostały one 2 sierpnia.

Znalazły się w nich informacje o dezynfekcji, higienie, wietrzeniu, stosowaniu maseczek ochronnych oraz zachowywaniu dystansu społecznego. Poza tym zarekomendowane zostało również szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w pewnych grupach wiekowych. 

Ponadto zalecono jak powinny przebiegać organizacja zajęć, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników. 

Maseczki w szkołach?

W szkołach ponadpodstawowych rekomenduje się stosowanie maseczek we wspólnej przestrzeni. "Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu"- czytamy w dokumencie.

W zaleceniach, wytycznych pojawiły się informacje jak powinno przebiegać postępowanie, w przypadku ucznia, u którego podejrzewane jest zakażenie koronawirusem.

"Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu)".

Lekcje w szkołach

W dokumencie wyszczególniono także zalecane zachowania w salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele.

- zachowanie co najmniej 1,5 m odległości odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, chyba że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,

- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,

- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,

- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,

- w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.

Cały materiał dostępny jest tu

Źródło: tvn24.pl / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bogdan Kocańda OFMConv
17,48 zł
26,90 zł

Program formacyjny dla świeckich Kościoła XXI wieku

Wiele osób przeżywa swoje nawrócenie podczas kursów i rekolekcji, ale brakuje im stałej formacji i zakorzenienia we wspólnocie Kościoła. Zeszyty formacji duchowej o. Bogdana Kocańdy OFMConv to odpowiedź...

Skomentuj artykuł

Powrót do szkół nieunikniony? Szkoły otrzymały nowe wytyczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.