Powstał Zespół Polityczny Europy Plus

Powstał Zespół Polityczny Europy Plus
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / drr

Przedstawiciele centrolewicowych ruchów współtworzących Europę Plus powołali w piątek zespół polityczny, który ma uzgadniać polityczne cele inicjatywy. "Wierzę, że to początek budowania silnej koalicji centrolewicowej" - mówił b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jak podkreślono w akcie powołania zespołu politycznego, "sprawą kluczową z punktu widzenia polskiej racji stanu jest przebudowa UE w kierunku demokratycznej federacji".

"Władze wszystkich szczebli za priorytet powinny postawić sobie stworzenie warunków dla powstawania miejsc pracy" - uważają sygnatariusze. Jak zaznaczyli, "brak stałej pracy jest najpoważniejszym źródłem wykluczenia". Ponadto - według Europy Plus - Polacy potrzebują więcej wolności, a w gospodarce mamy do czynienia z licznymi barierami, które utrudniają działalność zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. "W sferze wolności i praw obywatelskich mamy do czynienia z uporczywym blokowaniem praktycznej realizacji praw mniejszości" - podkreślili.

Porozumienie o współpracy politycznej podpisali przedstawiciele: Ruchu Palikota, stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, stowarzyszenia Dom Wszystkich - Polska, Stronnictwa Demokratycznego, SdPl, Racji Polskiej Lewicy, Unii Lewicy oraz Polskiej Partii Pracy.

DEON.PL POLECA

Szef stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, europoseł Marek Siwiec rozpoczynając piątkowe spotkanie, podkreślił, że dochodzi do niego w 10. rocznicę referendum akcesyjnego, w którym Polacy wyrazili zgodę na przystąpienie Polski do UE.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski za symboliczne uznał to, że właśnie w tym dniu proponowane jest współdziałanie różnych środowisk centrolewicowych, które podpisały deklarację współpracy politycznej. "Wierzę, że jest to początek budowania silnej koalicji centrolewicowej, która jest potrzebna zarówno Europie, jak i Polsce" - powiedział Kwaśniewski.

"W demokracji potrzebna jest równowaga. Demokracja jest skuteczniejsza, kiedy występują równoważące się siły prawicowe i centrolewicowe" - przekonywał były prezydent. Jak zauważył, Polska od wielu lat zdominowana jest przez siły prawicowe, a lewica jest w stanie ciągłego rozproszenia, w niekończącej się dyskusji o potrzebie współpracy.

Kwaśniewski wyraził przekonanie, że powołanie Zespołu Politycznego Europy Plus to początek procesu, który "doprowadzi do współdziałania całej polskiej centrolewicy i zbudowania koalicji, która zaproponuje alternatywę programową i personalną dla wyborców, w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w wyborach samorządowych i w wyborach do parlamentu krajowego".

Według b. prezydenta proces jednoczenia się lewicy ma szansę. "Nie tracę nadziei i jestem przekonany, że na końcu bardzo fundamentalne argumenty o potrzebie współpracy sił lewicowych (...) mogą nas łączyć i budować porozumienie, które da Polakom prawdziwy, realny wybór w 2014 roku, w wyborach do PE i później w kolejnych wyborach" - powiedział Kwaśniewski.

Zdaniem byłego prezydenta źle by było, gdyby polska demokracja była "demokracją, w której uczestniczy ok. 40 proc. wyborców". "To byłby alarm, ponieważ oznaczałby, że pasywność społeczna, frustracja ludzi jest bardzo głęboka, a to będzie sprzyjało różnym ekstremalnym pomysłom i siłom" - argumentował.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Kwaśniewski mówił, że trzeba wykorzystywać każdą organizację, która będzie pomocna do jednoczenia środowisk centrolewicowych. "Ja lubię pracę zespołową i w gronie tych, którzy dzisiaj się podpisali, a wierzę, że będzie ich więcej" - zaznaczył. Jak dodał, liczy na rozmowy z SLD. Według niego błędne jest przekonanie, że Sojusz "da sobie radę samodzielnie".

Pytany, czy wystartuje w wyborach do PE, Kwaśniewski powiedział, że nie jest to przesądzone, a decyzja nie zapadnie na pewno do końca roku. "Jest wiele argumentów, które odpychają mnie od wizji kandydowania. Czy byli prezydenci powinni to robić? Moim zdaniem rola byłych prezydentów jest nieco inna" - uważa Kwaśniewski.

"Ja chętnie pomogę, będę patronował. Europa Plus to nie jest wehikuł, który ma mnie gdzieś wynieść" - zaznaczył były prezydent.

Po podpisaniu porozumienia o współpracy politycznej zorganizowano otwarte spotkanie Kwaśniewskiego z zespołem politycznym oraz pełnomocnikami Europy Plus.

Tworzenie nowego środowiska politycznego pod nazwą Europa Plus zostało ogłoszone pod koniec lutego. Inicjatywa ma prowadzić między innymi do wystawienia wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powstał Zespół Polityczny Europy Plus
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.