Pracownicy medyczni apelują o wzrost nakładów na zdrowie

Pracownicy medyczni apelują o wzrost nakładów na zdrowie
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz poprawy warunków pracy - domagają się pracownicy ochrony zdrowia przed manifestacją zaplanowaną na 24 września. Zapowiedzieli też przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia.

Zgodnie z założeniami reformy przedstawionymi przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, środki publiczne na zdrowie od 2018 r. mają być stopniowo zwiększane, tak by do 2025 r. osiągnęły 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc. PKB). Zdaniem Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) konieczne jest jednak pilne zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB.

DEON.PL POLECA
- Upominamy się o właściwą pozycję ochrony zdrowia wśród zadań, które rząd realizuje - mówił przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Krzysztof Bukiel podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zdaniem związkowców potrzebne jest wdrożenie programu "Zdrowie+", którego jednym z założeń byłaby poprawa warunków pracy i zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia, a tym samym polepszenie warunków leczenia pacjentów.

- Obserwujemy kolejne programy z sukcesem wdrażane przez rząd i uważamy, że czas na program, który zagwarantuje lepsze warunki pracy, zatrudnienia i leczenia. Wszyscy jesteśmy pacjentami. Polakom należy się leczenie na poziomie europejskim, a pracownikom ochrony zdrowia warunki nieodbiegające od standardów UE - przekonuje PZM.

Związkowcy szacują, że obecnie w Polsce pracuje jedynie połowa potrzebnych pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz 75 proc. potrzebnych lekarzy. Wskazują też, że podobny niedobór pracowników jest w niemal wszystkich zawodach medycznych.

PZM poinformował też o toczących się pracach nad obywatelskim projektem ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia. Bukiel zapowiedział, że projekt będzie gotowy do 24 września i podczas manifestacji rozpocznie się zbiórka podpisów.

Zgodnie z zapowiedziami w manifestacji mają wziąć udział m.in. lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, dietetycy, elektroradiolodzy, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, perfuzjoniści, radioterapeuci i psychologowie. Organizatorzy zapewniają, że w związku z manifestacją pracownicy medyczni nie odejdą od łóżek pacjentów.

Manifestacja rozpocznie się w południe 24 września na Placu Zamkowym, następnie protestujący przejdą ulicami stolicy do Placu Konstytucji. - Chcemy pokazać, że warto rozmawiać i nie będzie to wstęp do zakończenia pokojowych negocjacji, a krok ku rozwiązaniu problemów ochrony zdrowia - przekonują organizatorzy.

PZM to koalicja zrzeszająca pracowników ochrony zdrowia, której celem jest poprawa warunków pracy, zatrudnienia i leczenia w Polsce. W jej skład poza OZZL wchodzą m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pracownicy medyczni apelują o wzrost nakładów na zdrowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.