Prawdopodobnie znów pozwą Kaczyńskiego

Prawdopodobnie znów pozwą Kaczyńskiego
(fot. PAP/Rafał Goły)
9 lat temu
PAP / drr

Prawdopodobnie w poniedziałek złożymy do sądu w trybie wyborczym pozew przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu w związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie prezes PiS podał o zwalnianiu niepełnosprawnych za rządów PO - powiedział we Wrocławiu marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda wyjaśnił dziennikarzom, że "chodzi o kłamliwą tezę" jaką Kaczyński postawił na konferencji prasowej (w piątek) jakoby liczba osób zatrudnionych na chronionym rynku pracy spadła o 1/8, czyli, że co ósmy niepełnosprawny stracił pracę i aż 10 proc. firm , które zatrudniały te osoby przestało istnieć.

- To są nieprawdziwe dane - mówił Duda i dodał, że w 2007 r., kiedy PO obejmowała władzę, współczynnik aktywności zawodowej wynosił 22,5 proc., a w 2011 26,6. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł z 19,7 do 22,8. - Jasno widać, że to są manipulowane, nieprawdziwe dane, które przekazał Kaczyński - powiedział Duda. Dodał, że nigdy tak wielu niepełnoprawnych nie było tak aktywnych jak obecnie.

- Chcieliśmy sprostować nieprawdę. Rozmowa o polityce społecznej, rodzinie ale przede wszystkim o polityce rządu, państwa w kwestii niepełnosprawności, walki z nią, to nie kwestia kampanii wyborczej, politycznej czy partyjnej. To kwestia nas wszystkich, ludzi, którzy czują się odpowiedzialni za losy państwa - mówił Schetyna na konferencji prasowej we Wrocławiu. Dodał, że rząd PO i PSL wiele w sprawie niepełnosprawnych zrobił.

- Nie możemy pozostać niemi czy bierni gdy mówi się nieprawdę i operuje się nieprawdziwymi danymi i wprowadza się ten temat do kampanii wyborczej, do partyjnych rozgrywek. Chcemy odnieść się do tez Kaczyńskiego do nieprawd, którymi się posłużył - zaznaczył marszałek.

Niepełnosprawny poseł PO Sławomir Piechota odniósł się do - jego zdaniem - kolejnej nieprawdziwej informacji prezesa PiS, który miał powiedzieć, że będą zakładać wypożyczalnie sprzętu dla osób niepełnosprawnych, bo wielu niezamożnych nie stać na taki sprzęt. - To o tyle dziwi, że takie wypożyczalnie istnieją od dawna. We Wrocławiu od ponad 10 lat. Sam taką wypożyczalnię współzakładałem, będąc w zarządzie miasta Wrocławia - mówił Piechota.

Schetyna powiedział, że prawnicy PO analizują wszystkie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z tej konferencji i w poniedziałek zapadnie decyzja, czy oddadzą w trybie wyborczym sprawę do sądu w Warszawie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prawdopodobnie znów pozwą Kaczyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.