Premier: chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim, dlatego nowelizujemy ustawę o IPN

Premier: chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim, dlatego nowelizujemy ustawę o IPN
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / ml

Holocaust był niewyobrażalną zbrodnią; chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci, właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o IPN; obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie; ta prawda musi być chroniona - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Holocaust był niewyobrażalną zbrodnią. Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem" - podkreślił premier w czwartkowym telewizyjnym oświadczeniu.

Jak dodał, polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. "Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata" - podkreślił.

"Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii. Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom" - mówił szef rządu.

"Chcemy walczyć z tym kłamstwem, w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście" - podkreślił Morawiecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premier: chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim, dlatego nowelizujemy ustawę o IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.