Premier Morawiecki przybył na Litwę

Premier Morawiecki przybył na Litwę
(fot. shutterstock,com)
PAP / jp

Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek rano na Litwę, gdzie spotka się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. W rafinerii w Możejkach politycy wspólnie odsłonią tablicę upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Premierzy Polski i Litwy podczas spotkania omówią kwestie dwustronne, w tym potwierdzenie zasadniczej zbieżności stanowisk w kwestiach bezpieczeństwa, polityki wschodniej, rozwoju regionalnych projektów infrastrukturalnych i energetycznych oraz zagadnień z agendy europejskiej, (takich jak) m.in. Wieloletnie Ramy Finansowe, brexit czy jednolity rynek" - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

DEON.PL POLECAPierwszym punktem wizyty Morawieckiego będzie jednak spotkanie szefów rządów Polski i Litwy z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik", którzy stacjonują w bazie w Szawlach w ramach misji NATO Baltic Air Policing.

Następnie Morawiecki i Skvernelis wezmą udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego w rafinerii PKN Orlen w Możejkach.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który towarzyszy polskiemu premierowi podczas wizyty, przyznał w rozmowie z PAP, że projekt, jakim była inwestycja w Możejki, "był możliwy wyłącznie dzięki wizji i wsparciu śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego".

- Rafineria w Możejkach ma obecnie strategiczne znaczenie dla Orlenu, polskiej gospodarki i bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego naszego kraju i regionu państw bałtyckich - podkreślił Obajtek.

Według niego, Orlen Lietuva i rafineria Możejki to bardzo ważne aktywa w Grupie Kapitałowej Orlen.

- Możejki odpowiadają za niemal 1/3 przerobu ropy naftowej w Grupie PKN Orlen. Dzięki temu, że jesteśmy właścicielem Możejek, mamy zapewnioną obecność na rynkach państw bałtyckich. Możemy też bilansować popyt na rynku polskim i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w naszym regionie. A dzięki zmianom w zarządzaniu, optymalizacji kosztów i wdrożeniu projektów rozwojowych spółka przynosi wreszcie zyski - zaznaczył Obajtek.

Jak dodał, w ciągu ostatnich trzech lat (2016-2018) litewska spółka wypracowała ok. 2 mld złotych zysku. "Rosnące znaczenie spółki Orlen Lietuva potwierdza słuszność podjętej 10 lat temu decyzji o kupnie Możejek" - ocenił szef Orlenu.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. W 2006 roku za 1,49 mld dolarów PKN Orlen kupił od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył 30,66 proc. za ponad 852 mln dolarów.

Po sfinalizowaniu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów płocki koncern pozyskał 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 roku zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

Po zakończeniu wizyty w Możejkach premierzy Morawiecki i Skvernelis udadzą się do pałacu w Rennowie, gdzie złożą wieńce pod pomnikiem braci Stanisława i Gabriela Narutowiczów, który został odsłonięty pod koniec ubiegłego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Morawiecki przybył na Litwę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.