Premier rozmawiał telefonicznie z szefową brytyjskiego rządu przed szczytem ws. Brexitu

Premier rozmawiał telefonicznie z szefową brytyjskiego rządu przed szczytem ws. Brexitu
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pk

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z szefową brytyjskiego rządu Teresą May przed niedzielnym szczytem ws. Brexitu. Polska zawsze opowiadała się za mądrym kompromisem, a umowa, którą udało się wypracować, to najlepsze porozumienie, jakie można było osiągnąć - podkreślił premier.

"Rozmawiałem właśnie z brytyjską Premier @theresa_may o przygotowaniach do szczytu, który określi, jak będzie wyglądał #Brexit. Polska zawsze opowiadała się za mądrym kompromisem, a umowa, którą udało się wypracować, to najlepsze porozumienie, jakie można było osiągnąć" - napisał Morawiecki w piątek wieczorem na Twitterze.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała PAP, że "premier May podziękowała szefowi polskiego rządu za działania podejmowane w celu wypracowania kompromisu między Zjednoczonym Królestwem a pozostałymi państwami Unii Europejskiej".

Jak dodała, wypracowane porozumienie jest najlepszym z możliwych do osiągnięcia. - Szefowa brytyjskiego rządu poinformowała też premiera Morawieckiego, że na sobotę planuje dodatkowe rozmowy z przewodniczącymi Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej - powiedziała rzeczniczka rządu.

Kopcińska relacjonowała, że premier Morawiecki zwrócił podczas rozmowy uwagę, że Wielka Brytania "zawsze mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu i będzie tak również w przyszłości".

- Umowa wypracowana przez unijnych i brytyjskich negocjatorów stanowi podstawę do kontynuowania bardzo ścisłych relacji, szczególnie w zakresie polityki gospodarczej, obronnej i bezpieczeństwa. Również w stosunkach dwustronnych Polska i Wielka Brytania pozostaną bardzo bliskimi sojusznikami - powiedziała rzeczniczka rządu.

Przywódcy państw i rządów unijnej "27" spotkają się w niedzielę, by zatwierdzić umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną o przyszłych stosunkach między obu stronami.

Bruksela i Londyn w czwartek ogłosiły uzgodnienie deklaracji politycznej w sprawie przyszłych relacji po Brexicie. Wraz z umową dotyczącą wyjścia ma być ona zaaprobowana przez przywódców 27 państw członkowskich podczas niedzielnego szczytu w belgijskiej stolicy. Kwestią sporną pozostaje jednak Gibraltar.

Premier May, która przyleci do Brukseli na dzień przed szczytem, w sobotę spotka się o godz. 18 z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Będzie to ich druga rozmowa w belgijskiej stolicy w tym tygodniu.

Szczyt rozpocznie się w niedzielę o godz. 9.30 od spotkania przywódców unijnych z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. Następnie o godz. 10 rozpocznie się sesja w formacie 27 państw, a o godz. 11 na spotkanie doproszona zostanie szefowa brytyjskiego rządu. Poza zatwierdzeniem umowy o Brexicie szefowie państw i rządów mają rozmawiać o dalszym harmonogramie prac i ewentualnych przygotowaniach do scenariusza przewidującego brak porozumienia.

Do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE ma dojść 29 marca 2019 r. i do tego czasu umowa w sprawie Brexitu powinna zostać zaaprobowana przez obie strony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier rozmawiał telefonicznie z szefową brytyjskiego rządu przed szczytem ws. Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.