Premier Wielkiej Brytanii spotka się w Warszawie z premier i prezydentem

Premier Wielkiej Brytanii spotka się w Warszawie z premier i prezydentem
(fot. PAP / EPA / CPL LU SCOTT (RLC) / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE / HANDOUT)
PAP / ml

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w trakcie dwudniowej wizyty w Warszawie spotka się z premier Beatą Szydło i prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów będzie m.in. negocjowana zmiana warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Cameron rozpocznie swoją wizytę w Warszawie w środę po południu. W czwartek brytyjski premier spotka się z szefową polskiego rządu i prezydentem.

Jak powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, rozmowy będą związane z negocjowanymi przez Londyn nowymi warunkami członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Według niego mogą też dotyczyć zagadnień szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie w lipcu 2016 r.; w tym kontekście politycy mogą też rozmawiać o konfliktach w Syrii i na Ukrainie.

Cameron zaproponował Brukseli zmiany w czterech obszarach, w tym w obszarze swobody przepływu osób w UE. Celem podjętych negocjacji jest uzyskanie prawa do kontroli migracji i ograniczenia zasiłków dla imigrantów z UE.

- Finalne stanowisko polskiego rządu będziemy znali, kiedy będziemy bliżej końca procesu. Jesteśmy w trakcie rozmów. My mamy bardzo dużo dobrej woli, by znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla strony brytyjskiej we wszystkich tych obszarach, natomiast nie możemy się zgodzić na rozwiązania, które mają naturę dyskryminacyjną - podkreślił wiceminister.

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczył Szymański, "wyraźną możliwość zbliżenia" lub "zbieżność stanowisk" Warszawy i Londynu widać w zakresie kontroli demokratycznej, transparentności czy lepszego zarządzania gospodarką. "Znacznie trudniej" - jak mówił - jest znaleźć rozwiązania satysfakcjonujące dla obu stron w przypadku swobody przepływu osób. - Ale po to są właśnie rozmowy, by szukać kreatywnych i elastycznych rozwiązań - dodał.

Według Szymańskiego "strona brytyjska doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko Polska, ale i wiele innych krajów członkowskich, także Komisja Europejska, nie widzi możliwości wprowadzania zmian, które miałyby charakter dyskryminacyjny".

Będzie to druga wizyta Camerona w Warszawie w tym roku. W maju szef brytyjskiego rządu rozpoczął w Polsce cykl konsultacji z przywódcami europejskimi na temat proponowanej przez Londyn reformy Unii Europejskiej; rozmawiał wówczas z byłą premier Ewą Kopacz.

W ocenie szefa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marka Magierowskiego rozmowy w Warszawie będą dotyczyły m.in. przyszłej roli i statusu Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

- Wszyscy, niezależnie od naszych poglądów politycznych, zdajemy sobie sprawę, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie byłoby korzystne ani dla Unii, ani dla Polski. Myślę, że nie okazałoby się to dobre także dla Wielkiej Brytanii, chociaż w samej Wielkiej Brytanii zdania są na ten temat podzielone - mówił.

Według Magierowskiego prezydent Duda i premier Cameron będą też dyskutować o "wspólnych polach działania". - Tych wspólnych pól jest bardzo dużo począwszy od ochrony wolnego rynku i wspólnego rynku w Unii Europejskiej, to jest zawsze motyw przewodni naszego sojuszu z Wielką Brytanią w Unii - mówił.

Jego zdaniem przywódcy podczas rozmów poruszą także kwestię walki z terroryzmem. Wielka Brytania w zeszłym tygodniu rozpoczęła naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii.

Brytyjski premier chce wynegocjować zmianę warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przed planowanym do końca 2017 roku referendum w sprawie wyjścia z Unii. Jego żądania wobec Brukseli dotyczą czterech obszarów: uzyskania prawa do ściślejszej kontroli imigracji z państw UE, wypracowania warunków współpracy między krajami strefy euro a państwami spoza niej na zasadach niedyskryminujących tych ostatnich, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.

Największy sprzeciw budzi podnoszone przez Londyn prawo do kontroli migracji i ograniczenia zasiłków dla imigrantów.

W zeszłym miesiącu Cameron wysłał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska list, w którym przedstawił listę reformatorskich żądań Londynu. W poniedziałek Tusk wysłał do przywódców państw UE list, w którym poinformował, że rozmowy o postulowanych przez Wielką Brytanię reformach UE posunęły się naprzód. W odpowiedzi Cameron podkreślił, że chce nadal czteroletniej zwłoki w wypłacaniu zasiłków socjalnych dla imigrantów z UE.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Camerona ma się odbyć najpóźniej do końca 2017 roku. Gdyby do porozumienia z państwami UE doszło jeszcze w grudniu, głosowanie mogłoby odbyć się w czerwcu lub lipcu 2016 roku.

Porozumienie z Londynem będzie jednym z głównych tematów szczytu UE planowanego na 17 i 18 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Wielkiej Brytanii spotka się w Warszawie z premier i prezydentem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.