Cameron: najważniejsze jest pokonanie IS

Cameron: najważniejsze jest pokonanie IS
(fot. PAP / EPA / VASSIL DONEV)
Ewgenia Manołowa / PAP / ml

Brytyjski premier David Cameron podkreślił w czwartek w Sofii, że najważniejszym obecnie celem jest pokonanie dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) "tam, gdzie ona istnieje, tam, gdzie uderzyło nasze lotnictwo".

Cameron przybył z dwudniową wizytą do Sofii dzień po udzieleniu przez brytyjski parlament zgody na naloty RAF na pozycje IS w Syrii. Brytyjskie bombowce Tornado dokonały pierwszego nalotu zaledwie kilka godzin później.

- Konieczna jest wymiana informacji, dokładniejsza wymiana list pasażerów, umocnienie granic - ocenił. Podkreślił, że w celu ograniczenia migracji Wielka Brytania przeznaczyła 1,1 mld funtów na pomoc i rejestrację uchodźców z Syrii.

Dodał, że z zainteresowaniem czeka na zaplanowaną na piątek wizytę na granicy bułgarsko-tureckiej. Bułgarski premier Bojko Borysow przypomniał, że lądowa i morska granica Bułgarii z Turcją jest dłuższa od grecko-tureckiej i znacznie lepiej strzeżona.

Ważnym punktem w rozmowach podczas zaplanowanej już kilka miesięcy temu wizyty była kwestia reformy Unii Europejskiej, do której dąży Wielka Brytania przed wyznaczonym na 2017 r. referendum o swym dalszym członkostwie w Unii. Podkreślił, że należy uczynić Unię konkurencyjną. Według Camerona jego kraj chciałby podpisać z UE porozumienie o wolnym handlu na wzór tego, jakie Unia wypracowała z Wietnamem.

DEON.PL POLECA

- Chcę działać na rzecz suwerenności i zarządzania gospodarką - powiedział brytyjski premier.

Podkreślił, że nie spodziewa się, by już na grudniowym szczycie UE udało się osiągnąć porozumienie w sprawie fundamentalnych zmian w Unii, jakich domaga się jego kraj. Zapewnił jednak, że tempo negocjacji zostanie utrzymane.

David Cameron to pierwszy od 16 lat brytyjski premier, który odwiedził Bułgarię. Został przyjęty również przez prezydenta Rosena Plewnelijewa.

Wizyta przebiega przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cameron: najważniejsze jest pokonanie IS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.