KE o propozycjach Camerona: problematyczne

KE o propozycjach Camerona: problematyczne
(fot. EPA/ANDY RAIN)
PAP / psd

Niektóre propozycje dotyczące reformy UE, przedstawione przez brytyjskiego premiera Davida Camerona, są wysoce problematyczne - powiedział we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Jak dodał, chodzi m.in. o dyskryminację części obywateli UE.

We wtorek Komisja Europejska i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, potwierdzili, że otrzymali list od premiera Camerona dotyczący reform UE. Sześciostronicowy list uważany jest za początek negocjacji w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w tej sprawie w referendum.

Tusk zapowiedział na Twitterze, że w przyszłym tygodniu rozpocznie dwustronne konsultacje z krajami członkowskimi oraz Parlamentem Europejskim na temat brytyjskich propozycji.

Z kolei rzecznik KE przedstawił bardzo wstępną ocenę tych propozycji, które zostaną poddane szczegółowej analizie. "Na pierwszy rzut oka dostrzegamy wiele elementów, które wydają się wykonalne, jak np. możliwość zwiększenia roli parlamentów narodowych. Niektóre sprawy są trudniejsze, jak dotyczące zasady +coraz ściślejszej Unii+ i relacji między krajami strefy euro i spoza niej, a inne są bardzo problematyczne, gdyż dotyczą fundamentalnych swobód na wspólnym rynku" - powiedział rzecznik.

"Bezpośrednia dyskryminacja części obywateli UE wyraźnie zalicza się do tej ostatniej kategorii" - dodał.

Uwaga ta dotyczy brytyjskich postulatów w sprawie dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów unijnych. W swoim przemówieniu, wygłoszonym we wtorek rano w Londynie, Cameron powiedział, że liczy na wprowadzenie obowiązku czteroletniego stażu pracy w Wielkiej Brytanii przed uzyskaniem prawa do zasiłków i dopłat socjalnych, a także zlikwidowanie świadczeń na dzieci, które mieszkają w innym kraju członkowskim. Przyznał jednak, że uzyskanie politycznej zgody na te propozycje może być trudne.

"Komisja uważa list premiera Camerona za początek, a nie koniec negocjacji. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker kilka razy powtarzał, że jesteśmy gotowi pracować nad sprawiedliwym porozumieniem dla Wielkiej Brytanii, które będzie także sprawiedliwe dla pozostałych krajów członkowskich" - zaznaczył Schinas.

Rzecznik wskazał, że w swoim przemówieniu Cameron zapewnił, iż będzie otwarty na poszukiwanie różnych dróg osiągnięcia swoich celów.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Davida Camerona "najpóźniej do końca 2017 r."; najprawdopodobniej w drugiej połowie 2016 roku. Wyborcy odpowiedzą na pytanie, czy chcieliby, by Wielka Brytania pozostała lub opuściła Wspólnotę. "Decyzja, która zapadnie, będzie prawdopodobnie najważniejszą decyzją w naszym życiu" - podkreślił Cameron w swoim przemówieniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KE o propozycjach Camerona: problematyczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.