Trwają rozmowy premier z szefem brytyjskiego rządu

Trwają rozmowy premier z szefem brytyjskiego rządu
(fot. PAP / EPA / ROBERT GHEMENT / Radek Pietruszka)
PAP / ml

Trwają rozmowy premier Beaty Szydło z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. Tematem czwartkowego spotkania są m.in. propozycje Londynu dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, w tym ograniczenie świadczeń socjalnych dla imigrantów z UE.

Jak mówiła premier w środę, to Cameron zaproponował spotkanie w Warszawie. Brytyjski szef rządu chce przekonać Polskę do swoich propozycji dotyczących nowych warunków uczestnictwa Wielkiej Brytanii w UE. Polska nie zgadza się na postulowane przez Londyn prawo do ograniczenia zasiłków dla imigrantów z UE.

- Dla nas nie jest to do przyjęcia, więc w rozmowach będę podkreślała, że to nie jest dla nas punkt akceptowalny, ale oczywiście zaczekajmy do szczegółów rozmów, bo będę też chciała usłyszeć od pana premiera, jakie on postawi warunki - zapowiadała na środowej konferencji prasowej premier Szydło.

- Jesteśmy nastawieni na to, by wspierać Wielką Brytanię, by pozostała w Unii Europejskiej. To jest niezwykle ważne dla kształtu Unii i dla nas również w związku z powyższym - zadeklarowała premier.

Dwudniową wizytę szefa brytyjskiego rządu w Warszawie rozpoczęła robocza kolacja, którą podjęła w środę wieczorem Camerona premier Szydło. Rozmowy są kontynuowane na porannym spotkaniu w czwartek, po którym planowane są wypowiedzi premierów dla mediów. O godz. 10 Cameron spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.

DEON.PL POLECA

W zeszłym miesiącu Cameron wysłał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska list, w którym przedstawił listę reformatorskich żądań Londynu. W poniedziałek Tusk wysłał do przywódców państw UE list, w którym poinformował, że rozmowy o postulowanych przez Wielką Brytanię reformach UE posunęły się naprzód. W odpowiedzi Cameron podkreślił, że chce nadal czteroletniej zwłoki w wypłacaniu zasiłków socjalnych dla imigrantów z UE.

Postulaty Camerona dotyczą czterech obszarów; obok prawa do ściślejszej kontroli imigracji z państw UE dotyczą one także: wypracowania warunków współpracy między krajami strefy euro a państwami spoza niej na zasadach niedyskryminujących tych ostatnich, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Camerona ma się odbyć najpóźniej do końca 2017 roku. Gdyby do porozumienia z państwami UE doszło jeszcze w grudniu, głosowanie mogłoby odbyć się w czerwcu lub lipcu 2016 roku.

Porozumienie z Londynem będzie jednym z głównych tematów szczytu UE planowanego na 17 i 18 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trwają rozmowy premier z szefem brytyjskiego rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.