Prezydent Duda złoży wizytę w USA; wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Prezydent Duda złoży wizytę w USA; wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ
(fot. PAP / Grzegorz Michałowski)
PAP / mp

Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek z wizytą do USA; wygłosi m.in. przemówienie na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych, będzie miał też okazję do rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i wiceprezydentem Mike'em Pencem.

Podczas pobytu w ONZ prezydent spotka się ponadto m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oraz prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Pierwszego dnia wizyty, we wtorek, prezydent weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował w poniedziałek, że wystąpienie prezydenta, będzie dotyczyło m.in. naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Szczerski przypomniał, że "od nowego roku Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla pokoju światowego gremium decyzyjnego".

"Prezydent oczywiście podziękuje za wybór Polski do tego grona; będzie też zarysowywał najważniejsze wytyczne, wyznaczniki polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, polskiej pracy w tym gremium" - mówił Szczerski.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.

Szczerski powiedział, że w przemówieniu Andrzeja Dudy, duży akcent będzie też położony na pojęcie wolności, jako drogi do pokoju. "Pan prezydent zwróci ponadto uwagę na nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego - jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych" - zaznaczył prezydencki minister.

Pytany, czy prezydent będzie mówił w tym kontekście także o Polsce, Szczerski odparł, że Andrzej Duda nie będzie wskazywał konkretnego kraju, ale będzie mówił o problemie. Szczerski zaznaczył, że w ostatnim czasie, mieliśmy kilkakrotnie do czynienia z taką ingerencją, zarówno w procesy wyborcze, jak i w procesy "decydowania demokratycznego państw suwerennych".

"To ma związek z doświadczeniami w różnych miejscach na świecie. Mieliśmy wrażenie i to jest też poświadczone w wielu krajach, nie w Polsce, że proces wyborczy podlegał bardzo silnym, zewnętrznym ingerencjom państw trzecich. I poprzez fake news, ale także po prostu poprzez ingerencję w proces demokratyczny. I o tym prezydent będzie przede wszystkim mówił" - powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, do tej pory kwestia bezpieczeństwa i zadania Rady Bezpieczeństwa ONZ, łączyły się z zagrożeniami czysto militarnymi. "Natomiast Rada Bezpieczeństwa powinna zająć się wielopłaszczyznowymi elementami dzisiejszego bezpieczeństwa. Od cyberbezpieczeństwa, poprzez bezpieczeństwo środowiskowe, społeczne, ekonomiczne, ale także bezpieczeństwo demokratycznej suwerenności państw" - podkreślił Szczerski.

"Osobnym elementem pobytu prezydenta w ONZ będzie dyskusja i aktywność pana prezydenta wokół kwestii klimatycznych" - zapowiedział Szczerski. Przypomniał, że w przyszłym roku w Katowicach odbędzie się konferencja klimatyczna ONZ - COP 2018.

"Prezydent odbędzie szereg rozmów z sekretarzem generalnym ONZ, ale także będzie brał udział w tzw. Dialogu Liderów z przywódcami innych państw, poświęconym kwestii zmian klimatycznych i agendy konferencji klimatycznej, która będzie miała miejsce w przyszłym roku w Polsce" - powiedział prezydencki minister.

Zaplanowano także spotkania bilateralne prezydenta Dudy. Szczerski poinformował, że na prośbę prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, prezydent Duda będzie z nią rozmawiał o konsekwencjach i przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad-2017.

Prezydent spotka się także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Andrzej Duda ma się spotkać także m.in. z prezydentem Armenii i kilkoma innymi przywódcami. "Będzie także okazja do rozmowy zarówno z prezydentem USA, jak i z wiceprezydentem USA. Z prezydentem USA, podczas przyjęcia wieczornego, które wydaje prezydent amerykański, z wiceprezydentem podczas lunchu" - zaznaczył Szczerski.

Jak poinformował, prezydent Duda spotka się także z Polonią. "I to w dwóch odsłonach, jedno spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z polskimi intelektualistami, polskiego pochodzenia, ze środowiskiem naukowym, badaczami, którzy są skupieni wokół Fundacji Kościuszkowskiej. I drugie, otwarte, duże spotkanie Polonii w New Jersey, w drugim dniu pobytu pana prezydenta w Stanach" - mówił Szczerski.

Prezydent Duda ma się spotkać także z dużymi funduszami inwestycyjnymi. "To będzie rzeczywiście grupa najważniejszych, amerykańskich instytucji finansowych tego typu. "To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce już mają swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych" - wyjaśnił Szczerski. Dodał, że prezydent będzie zachęcał te firmy do inwestowania w Polsce i w całym regionie Trójmorza.

Szczerski powiedział, że kolejnym ważnym elementem, będzie wizyta Andrzeja Dudy w West Point w związku z Rokiem Kościuszkowskim. Prezydent wygłosi wykład do kadetów amerykańskiej szkoły wojskowej; będzie to pierwszy taki wykład polskiego prezydenta w West Point. Prezydencki minister zaznaczył, że wykład będzie dotyczył "wspólnej historii polsko-amerykańskiej, opartej o biografię Kościuszki, ale także współczesnych wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego i konieczności utrzymania współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa globalnego".

Pierwszego dnia wizyty w Stanach Zjednoczonych, we wtorek prezydent rano weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie będzie miał spotkania bilateralne z przywódcami. Po południu Andrzej Duda będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej 72. sesji ZO NZ. Po wystąpieniu zaplanowano spotkanie prezydenta z mediami.

W środę prezydent spotka się z przedstawicielami świata nauki w Siedziba Fundacji Kościuszkowskiej, gdzie będzie miał wystąpienia. Po południu tego dnia Andrzej Duda spotka się z sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem. Następnie w Wallington prezydent złoży kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Podczas wieczornego spotkania z Polonią, prezydent odznaczy zasłużonych przedstawicieli Polonii.

Ostatniego dnia wizyty, w czwartek, prezydent odwiedzi West Point. Rano odbędzie się ceremonia uroczystego powitania prezydenta przez gen. broni Roberta L. Caslena, Rektora Akademii Wojskowej West Point. Następnie Andrzej Duda złoży wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki a później wygłosi wykład dla kadetów West Point.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda złoży wizytę w USA; wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.