Prezydent liczy na poprawę stosunków z Rosją

Prezydent liczy na poprawę stosunków z Rosją
(fot. Dziennik Internetowy lublin.com.pl / (CC BY-ND 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Świat zachodni nie chce zniszczenia gospodarki rosyjskiej, lecz liczy na otrzeźwienie Rosji i korektę jej polityki - podkreślił w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Jak ocenił, każda wojna, ekonomiczna czy militarna, jest zawsze źródłem strat.

"Cały świat zachodni liczy nie na długotrwałość sankcji, nie na zniszczenie gospodarki rosyjskiej, tylko na otrzeźwienie polityki rosyjskiej, aby wycofała się z agresywnych form działania niezgodnego z prawem międzynarodowym w stosunku do sąsiada" - powiedział w TVP Info prezydent Komorowski.

Jak zaznaczył, przewaga gospodarek państw zachodnich nad rosyjską jest faktem, ale z nią musi iść "wola odbudowania jakiegoś ładu politycznego i współpracy gospodarczej". "To nie o to chodzi, aby kogoś zniszczyć, tylko aby powstrzymać Rosję" - oświadczył.

Zdaniem prezydenta, "każda wojna, czy to jest wojna ekonomiczna, czy wojna gorąca przy użyciu środków militarnych jest zawsze źródłem strat, a nie zysku". "Więc straty będą, i trzeba się z tym liczyć" - powiedział.

Komorowski zauważył ponadto, że do tej pory Rosji nie udało się podzielić świata zachodniego, jak to bywało wcześniej. "Jedna rzecz wydarzyła się bardzo ważna, która w polityce rosyjskiej będzie bardzo dokładnie analizowana tzn. nie udało się podzielić świata zachodniego. To zawsze była stała tendencja (...), to się tym razem Rosji nie udało" - ocenił prezydent.

Pytany jaka powinna być reakcja USA i UE, gdy wojska rosyjskie wkroczą na Ukrainę pod egidą tzw. sił pokojowych, odparł, że "świat się na to nie nabierze".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent liczy na poprawę stosunków z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.