Prezydent o konstytucyjności konwencji

Prezydent o konstytucyjności konwencji
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
6 lat temu
PAP / ptt

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że będzie musiał przyjrzeć się kwestii konstytucyjności konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. W piątek Sejm uchwalił ustawę upoważniającą go do jej ratyfikacji; teraz ustawą zajmie się Senat.

Prezydent powiedział w wieczornym wywiadzie w TVN24, że nie przewiduje jakiegoś problemu z podpisaniem ustawy upoważniającej go do ratyfikowania Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Zaznaczył jednak, że przyjrzy się samej treści konwencji, bo np. zastrzeżenia do niej ma prof. Andrzej Zoll. "Osoba, do której ja mam zaufanie duże i szacunek - pan profesor Zoll - mówi, że ma zastrzeżenia, którym warto się po prostu przyjrzeć" - powiedział. "Jednocześnie wydaje mi się, że jednak większość społeczeństwa po prostu jest przeciwko przemocy skierowanej przeciwko kobietom i przeciwko słabszym" - dodał.

W jego ocenie trzeba bardzo uważać, by Polska nie zarobiła w świecie na opinię kraju, który toleruje, lub - w ramach jednego frontu - nie chce się przeciwstawić "hańbiącemu procederowi bicia, maltretowania kobiet".

Konwencja wymaga bardzo dokładnego przyjrzenia się jej również ze względu na emocje, które wywołuje w społeczeństwie - zaznaczył prezydent. Powiedział, że po decyzji Senatu będzie się starał "bardzo dokładnie rozpoznać" tę sprawę.

"Z niepokojem obserwuję to, że wywołana została burza - trochę wyborcza i trochę taka ideologiczna. Dla mnie najważniejszą kwestią, którą będę musiał rozpatrywać, to jest - jeśli chodzi o konwencję samą, to jest jej konstytucyjność, problem konstytucyjności, czy jakichś mankamentów" - powiedział.

Pytany, czy na jego decyzji w tej sprawie konwencji nie zawiedzie się episkopat odparł, że najważniejsze dla niego jest, by "nie zawiodła się konstytucja". Po głosowaniu w Sejmie episkopat oświadczył, że decyzja posłów głosujących za przyjęciem ustawy ws. ratyfikacji konwencji jest sygnałem, że nie jest dla nich priorytetem dobro małżeństwa, rodziny i przyszłość demograficzna Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent o konstytucyjności konwencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.