Prezydent o wykładzie Tuska: każdy sam decyduje, co mówi

Prezydent o wykładzie Tuska: każdy sam decyduje, co mówi
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / kw

Każdy sam decyduje, co mówi. Nie wiem, jaką formułę przyjmie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na temat wykładu, który Tusk wygłosi w piątek na Uniwersytecie Warszawskim.

W dniu Święta Konstytucji 3 maja przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ma wygłosić na Uniwersytecie Warszawskim wykład "o Konstytucji, Europie i wolnych wyborach".

DEON.PL POLECA

Prezydent pytany w TVN 24, gdzie będzie przysłuchiwał się Tuskowi, zaznaczył, że w czasie wykładu zaplanowana jest defilada wojskowa w ramach obchodów 3 maja. "Natomiast mogę powiedzieć tak: na pewno będzie możliwość wysłuchania tego wystąpienia jeszcze wielokrotnie" - dodał.

Na pytanie, czego się spodziewa po wystąpieniu, odparł: "Nie wiem. Zobaczymy". "Każdy sam decyduje, co mówi" - podkreślił Duda.

"Nie wiem, jaką formułę będzie chciał przyjąć pan przewodniczący Tusk. Pamiętajmy o tym, że jest politykiem, który dzisiaj działa w bardzo ważnej instytucji europejskiej i zajmuje się sprawami europejskimi" - powiedział prezydent.

Wystąpienie Tuska, które nosi tytuł "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach" zorganizowało internetowe pismo "Liberte" wraz z Uniwersytetem Warszawskim. Wydarzenie ma potrwać około godziny; po powitaniu gości przez współorganizatorów - rektora UW prof. Marcina Pałysa i naczelnego "Liberte" Leszka Jażdżewskiego - głos zabierze Tusk. Na jego wystąpienie zaplanowano około 45 minut. Następnie przewodniczący Rady Europejskiej ma wyjść do zgromadzonych na zewnątrz.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że na pewno przeczyta to, co powie Tusk. "Jak będą tam ciekawe pomysły dla Polski, dla UE, to warto będzie na pewno się odnieść, ale mam nadzieję, że będzie to poważna refleksja o przyszłości UE" - podkreślił.

Z kolei Lider PO Grzegorz Schetyna spodziewa się w wystąpieniu Tuska odniesienia do bieżącej sytuacji i przedstawienia planów na czas po wyborach do PE, czyli po 26 maja. "Na pewno będzie też mowa o 4 czerwca" - mówił niedawno PAP szef Platformy. "Myślę, że to będzie ważne wystąpienie" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent o wykładzie Tuska: każdy sam decyduje, co mówi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.