Prezydent otworzył budynek warszawskiej ASP

Prezydent otworzył budynek warszawskiej ASP
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / ptsj

Rola Akademii Sztuk Pięknych mieści się w dwóch ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura rozwijała się i była elementem wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu - mówił prezydent Bronisław Komorowski na uroczystości otwarcia odnowionego budynku ASP.

Rektor ASP prof. Adam Myjak przypomniał, że w środę otwiera 110 rok nauki na warszawskiej ASP, ale pierwszy raz w ceremonii uczestniczy prezydent RP. Zdaniem Myjaka otwarcie kompleksu zabudowań przy Wybrzeżu Kościuszkowskim otwiera też nowy etap w życiu uczelni - wydziały Rzeźby, Sztuki Mediów i Scenografii, Zarządzania Kulturą Wizualną, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji znajdą w nowym budynku stosowne do swoich potrzeb przestrzenie.

"Rola Akademii Sztuk Pięknych mieści się, w moim przekonaniu, w dwu ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura się rozwijała, aby była elementem także wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu. Ale także, w oczywisty sposób, działalność ASP zawsze wpisywała się w dążenie do tego, aby osiągać to, co jest istotne w tego rodzaju środowiskach twórczych - postępu w zakresie sztuki, kultury polskiej" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że choć formy mecenatu sztuki zmieniały się na przestrzeni dziejów i zapewne nadal będą się zmieniać, to istota mecenatu - zarówno prywatnego, jak państwowego - "wynika z realizacji aspiracji naturalnych i ważnych z punktu widzenia nie tylko środowiska twórczego, ale z punktu widzenia tożsamości narodowej, punktu widzenia ambicji narodowych i europejskich".

Zdaniem Komorowskiego nowo otwarty budynek warszawskiej ASP, którego budowa została dofinansowana z funduszy europejskich, jest symbolem zmian zachodzących w dziedzinie mecenatu. Nowy gmach sąsiaduje z budynkiem wzniesionym na początku XX wieku ze środków prywatnych małżeństwa Kierbedziów.

Prezydent wręczył na ręce rektora Myjaka prezent - dwa rysunki nieznanych autorów ze zbiorów rodziny Kraszewskich, przedstawiające środowisko warszawskiej Szkoły Rysunków z 1875 roku.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oceniła, że "nigdy w tysiącletnich dziejach Polski, w ciągu tak krótkiego czasu nie zrobiono tak wiele dla kultury jak w ciągu ostatnich 7-8 lat".

"Dzięki środkom europejskim i norweskim udało się w Polsce zrealizować kilkadziesiąt inwestycji w sferze kultury, poważnych inwestycji, zbudować nowe sale koncertowe, muzea, teatry, wyremontować wiele obiektów i instytucji kultury, nie wspominając o pracach przeprowadzonych przy konserwacji i restauracji zabytków. Część tych środków trafiła do instytucji zajmujących się edukacją artystyczną. (...) W samym szkolnictwie wyższym artystycznym podjęliśmy w ciągu ostatnich lat i zrealizowaliśmy, lub jesteśmy pod koniec ich realizacji, 12 dużych inwestycji" - mówiła.

Jak dodała, inwestycje te stają się podwaliną dla rozwoju kulturalnego następnego pokolenia Polaków, który będzie zjawiskiem zachodzącym przez następne dziesięciolecia. "To jest inwestycja w przyszłość. (...) Zrobiliśmy ogromny, epokowy skok kulturowy, którego skutki odczujemy nie tylko my, ale i nasze dzieci i wnuki. Kultura to nie jest rozrywka. Kultura to elementarna część istoty edukacji społecznej i funkcjonowania każdego człowieka, decydująca o tym, czy jest jednostką rozwijającą się, kreatywną, mądrą" - mówiła minister kultury.

Podczas środowej uroczystości prezydent Komorowski wręczył też odznaczenia za zasługi dla kultury narodowej zasłużonym pedagogom warszawskiej uczelni. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali były rektor ASP Ksawery Piwocki i dziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną tej uczelni Wojciech Włodarczyk, a Złotym Krzyżem Zasługi - prof. Jerzy Porębski, były dziekan na Wydziale Wzornictwa.

Znajdujący się na warszawskim Powiślu zabytkowy gmach ASP doczekał się gruntownej renowacji oraz rozbudowy o nowy budynek. Gmach, według projektu Alfonsa Graviera, wzniesiono w latach 1911-1914 dzięki fundacji rodziny Kierbedziów. Po wojnie budynek przebudowano - fasadę pozbawiono wykuszy i okien z drobnymi podziałami, dodano także jedną kondygnację. Projekt renowacji przewidywał przywrócenie historycznej fasady od strony dziedzińca oraz nadbudowę o jedno piętro, którego kształt nawiązuje do historycznego dachu szkoły. Ogólny remont obejmował wymianę instalacji, renowację ścian i posadzek oraz fasady zewnętrznej.

Nowy budynek łączy się z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, oraz poprzez hall na niskim parterze. Pomiędzy nowym i starym budynkiem zaprojektowano dziedziniec, który - rozszerzając się w stronę ulicy - pozwala wyeksponować północną fasadę zabytkowego gmachu. Na dziedzińcu odbywać się mają m.in. wystawy prac studentów ASP.

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2011 r. 26 czerwca 2012 r. podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fundamentach nowego budynku umieszczono kapsułę czasu zawierającą podpisany akt erekcyjny. Łączna wartość inwestycji to 54,6 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego - 34,1 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent otworzył budynek warszawskiej ASP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.