Prezydent: powstrzymać kryzys demograficzny

Prezydent: powstrzymać kryzys demograficzny
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / ptsj

"Marzymy o takim funkcjonowaniu polskiego społeczeństwa, gdzie system tradycyjnych wartości - także wartość jaką stanowią rodziny - jest w pełni zgodny z nowoczesnością" - mówił prezydent Bronisław Komorowski, goszczący na Kongresie poświęconym Karcie Dużej Rodziny, który odbywa się dziś w Krakowie. Dodał, że także, że nadszedł ostatni moment na przełamanie dotkliwego dla Polski kryzysu demograficznego. Kongres obraduje pod hasłem "Karta Dużej Rodziny - wyzwania i perspektywy".

"Tu, dziś, w królewskim, stołecznym mieście Krakowie jest stolica polskich rodzin wielodzietnych" - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej w czasie otwarcia Kongresu. Minister wspomniał, że kończą się prace nad ustawą o Karcie Dużej Rodziny, która na trwałe wpisze w porządek prawny wsparcie dla rodzin wielodzietnych. "To jest państwa zasługa, zasługa rodzin wielodzietnych i partnerów biznesowych" - mówił minister.

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" zaznaczyła, że życie w dużej rodzinie ma bardzo dużo zalet. "Jest bardzo intensywne, jest dużo radości, bo dzieci to największa radość, jaka może nas spotkać" - przekonywała Krupska i dodawała, że relacje między dziećmi są świetną szkołą komunikacji i dowiadywania się tego, czym jest dobro wspólne.

Zaznaczyła jednak, że dziś dużym rodzinom w Polsce żyje się trudno, ale zaczyna się budować politykę prorodzinną, zaś jednym z jej elementów jest Karta Dużej Rodziny (KDR).

Prezydent Bronisław Komorowski gratulując władzom Krakowa nowego Centrum Kongresowego podkreślił, że pierwsza duża konferencja na w tym miejscu dotyczy dużych rodzin, a to ma wymiar symboliczny. "To znaczy, że gdzieś marzymy o takiej wizji Polski i takiego funkcjonowania polskiego społeczeństwa, gdzie system tradycyjnych wartości - także wartość jaką stanowią rodziny - jest w pełni zgodny z nowoczesnością" - mówił prezydent.

DEON.PL POLECA

Bronisław Komorowski podziękował wszystkim, którzy tworzą dobry klimat wokół rodzin wielodzietnych. "Dziękuję za podjęcie w porę działań, które mogą dać w przyszłości przełamanie kryzysu demograficznego. W porę, to znaczy zanim wygasną aspiracje rodzicielskie dzieci dawnego wyżu demograficznego" - mówił. Zaznaczył także, że to jest ostatni moment. "Jest już późno, ale wspólnymi siłami nadganiamy te zapóźnienia" - mówił prezydent.

Podkreślił także, że skuteczna polityka wsparcia dużych rodzin musi być kompleksowa i stabilna. Na czas obrad Kongresu życzył, żeby nie tylko podsumowywać, ale także racjonalnie, pragmatycznie podejść do tego, co można zrobić w przyszłości a co można zacząć lansować już teraz. W tym kontekście zachęcił, żeby tym samorządowcom, którzy troszczą się o rodziny podziękować w nadchodzących wyborach samorządowych. Mówił, żeby przy okazji kampanii wyborczej pytać też kandydatów o ich propozycje rozwiązań dla dużych rodzin.

Prezydent Bronisław Komorowski i minister Władysław Kosiniak-Kamysz wręczyli symboliczne Karty Dużych Rodzin trzem rodzinom.

W czasie Kongresu minister Kosiniak-Kamysz z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową podpisali umowy partnerskie z 25 instytucjami i firmami z Małopolski, które przystąpiły do grona Partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Są to instytucje kultury, ośrodki medyczne i firmy transportowe.

"Państwo jesteście najlepszymi promotorami rodziny. Nic tak nie przekona do posiadania dzieci, jak widok innych szczęśliwych rodzin. Budujecie dobry klimat dla rodzin i za to wam bardzo dziękuję" - mówił marszałek Marek Sowa.

Posiadacze KDR będą mogli korzystać m.in. z 30 proc. zniżki na przejazdy jednorazowe Kolejami Małopolskimi, 10 proc. rabatu na odpłatne usługi medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji, Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, 20 proc. zniżki na bilety w teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem czy bezpłatne wstępy na wystawy stałe i czasowe w Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie.

Samorządowe karty dla rodzin wielodzietnych posiada 449 gmin, a kolejne 62 chcą ją wprowadzić jeszcze w tym roku, następne 140 zrobi to w przyszłym roku. Programy wojewódzkie działają w lubelskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Jeszcze w tym roku dołączyć mają kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, a w przyszłym - mazowieckie.

Poza udziałem w panelach dyskusyjnych uczestnicy krakowskiego Kongresu mogą zapoznać się z ofertą przygotowaną przez Partnerów Karty Dużej Rodziny, atrakcjami przygotowanymi dla dzieci i rodziców, a także z wystawą prac dzieci.

Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin 3+, Miasto Kraków, Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin. Partnerem krakowskiego Kongresu ale także całego programu Karty Dużej Rodziny jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Karta Dużej Rodziny oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Do tej pory do ogólnopolskiego programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl.

Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Do tej pory 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: powstrzymać kryzys demograficzny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.