Prezydent: pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny jest ważna

Prezydent: pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny jest ważna
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / pk

Pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny jest ważna - mówił prezydent Andrzej Duda w środę na Wawelu po złożeniu kwiatów na sarkofagu pary prezydenckiej: Lecha i Marii Kaczyńskich w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Prezydent powiedział, że - jak co roku 10 kwietnia - teraz w 9. rocznicę tragedii smoleńskiej jesteśmy na Wawelu, żeby pomodlić się i oddać hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii Kaczyńskiej, ale także wszystkim tym, którzy wtedy odeszli "zupełnie dla nas niespodziewanie".

"Dziękuję za to, że akcentujemy to, że to jest dla nas tak ważne, ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny, odeszli wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa, obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 r." - powiedział prezydent dziennikarzom. Podkreślił, że "bardzo, bardzo nam ich brakuje".

"Szkoda, że ich nie ma z nami. Być może wiele spraw w Polsce wyglądałoby inaczej, może wyglądałoby lepiej, gdyby byli ci ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy wtedy pojechali do Katynia i którzy bezpowrotnie od nas odeszli, a wiernie służyli Rzeczpospolitej Polskiej" - powiedział prezydent. "Dziękuję wszystkim, którzy czczą ich pamięć, wspominają ich i modlą się za ich dusze" - dodał.

Prezydentowi towarzyszyli w środę szef gabinetu Krzysztof Szczerski i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydent Wojciech Kolarski. Do Krakowa przyjechała także Marta Kaczyńska z dziećmi.

W Krypcie Św. Leonarda odprawiona została msza św., a po niej zostały złożone kwiaty na grobie pary prezydenckiej.

Lech i Maria Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęły, obok pary prezydenckiej, 94 inne osoby - m.in. wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny jest ważna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.