Prezydent RP złożył wielkanocne życzenia wiernym Kościołów wschodnich

Prezydent RP złożył wielkanocne życzenia wiernym Kościołów wschodnich
(fot. shuttersstock.com / Dagmara_K)
PAP / jp

Prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych złożył życzenia duchowieństwu i wszystkim wiernym Kościołów wschodnich.

W liście skierowanym do nich życzy wewnętrznej odnowy i nadziei, jakie płyną ze wspólnego przeżywania tego błogosławionego czasu.

"Z okazji Świąt Wielkanocnych duchowieństwu i wszystkim wiernym Kościołów wschodnich życzę wewnętrznej odnowy i nadziei, jakie płyną ze wspólnego przeżywania tego błogosławionego czasu. Niech przyniesie on Państwu pokój, radość rodzinnych spotkań i prawdziwy odpoczynek. Niech doda sił do codziennej pracy na rzecz wspólnego dobra Państwa parafii, diecezji, społeczności lokalnych oraz całej naszej Rzeczypospolitej" - czytamy w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "Święta Wielkiejnocy to upamiętnienie zdarzeń, które w myśli chrześcijańskiej wiążą się z głęboko pojmowanym wyzwoleniem człowieka".

Dodał: "W pierwszym tysiącleciu Kościoła jeden z jego Ojców, św. Grzegorz z Nyssy, pisał: Wolność upodabnia nas do kogoś, kto nie ma pana i jest niezależny (…) Przez wolność zatem stajemy się podobni do Boga i szczęśliwi. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości życzę Państwu, aby ten ważny wymiar Świąt Zmartwychwstania Pańskiego służył pomyślnemu rozwojowi Kościołów wschodnich oraz by umacniał Państwa w duchu ofiarnej służby Bogu i Ojczyźnie".

7 kwietnia prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Przez cały dzień wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie; w cerkwiach i poza nimi święcone są pokarmy na wielkanocne śniadanie.

W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tydzień po katolikach. Przed rokiem termin był wspólny, ale np. w 2016 roku Kościoły wschodnie świętowały Wielkanoc aż pięć tygodni po katolickiej. Różnica w dacie Świąt Wielkanocnych wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania w obu obrządkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent RP złożył wielkanocne życzenia wiernym Kościołów wschodnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.