Prezydent: sukcesy i trudności rodzin wielodzietnych to sprawa przyszłości narodu

Prezydent: sukcesy i trudności rodzin wielodzietnych to sprawa przyszłości narodu
(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)
1 rok temu
PAP / pk

Sukcesy wychowawcze, ale też codzienne trudności rodziców w rodzinach wielodzietnych to sprawa przyszłości całego narodu, szczególnie w aspekcie kryzysu demograficznego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin.

Zjazd Dużych Rodzin to ogólnopolskie, trzydniowe spotkanie rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci. Organizatorami tegorocznego zjazdu, który potrwa do niedzieli 3 czerwca, są Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" i Miasto Szczecin. W sobotę w Zjeździe Dużych Rodzin wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent wyraził w liście satysfakcję, że "te wyjątkowe spotkania są tak liczne", a głos rodzin wielodzietnych jest coraz lepiej słyszany.

Jak zaznaczył, "ten głos powinien wybrzmieć szczególnie mocno teraz, w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, kiedy z szacunkiem i podziwem przypominamy odrodzenie i dynamiczny wzrost naszej Ojczyzny u progu XX wieku, a jednocześnie wybiegamy myślami ku przyszłości, ku nowemu stuleciu".

"Świadectwo życia rodzin wielodzietnych, odpowiedzialna, pełna otwartości i wielkoduszności postawa rodziców, ich sukcesy wychowawcze, ale też codzienne trudności, z jakimi się Państwo zmagają - to nie tylko sprawa Państwa środowiska. To, mówiąc najdosłowniej, sprawa przyszłości i pomyślności całego naszego narodu, szczególnie w aspekcie kryzysu demograficznego, jaki pojawił się w minionym dwudziestoleciu" - podkreślił prezydent w liście.

Zaznaczył, że jest to problematyka, która w sposób bezpośredni i znaczący wpływa na perspektywy rozwoju naszego kraju. "Wiele już powiedziano i napisano o rodzinie jako o fundamencie, na którym opiera się każde cywilizowane społeczeństwo. Ścisły związek jakości życia w rodzinie z wieloma aspektami życia społecznego już dawno został dowiedziony i wyczerpująco opisany" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent napisał, że w ostatnich latach polskie władze publiczne wyciągnęły z tego faktu wnioski praktyczne. Jak zaznaczył, konsekwentnie wspiera działania takie jak program: "Rodzina 500 plus", wsparcie dla rozwoju mieszkalnictwa, inicjatywy w dziedzinie oświaty, zmiany nakierowane na przyspieszenie rozwoju gospodarczego oraz wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

W ocenie prezydenta, "wszystko to sprzyja rodzinom, pomaga w podjęciu decyzji o ich powiększeniu, stwarza lepsze warunki do wychowywania i kształcenia młodych Polaków". "Warto przy tym pamiętać, że wszelkie dobro, które dzieje się za sprawą rodzin, pomnaża się w rodzinach dużych. Dlatego wsparcie państwa dla rodzin powinno być wsparciem szczególnym w odniesieniu do rodzin wielodzietnych" - podkreślił prezydent.

Wyraził satysfakcję, że w Kancelarii Prezydenta gościli kilkakrotnie przedstawiciele Zespołu Ekspertów Dużych Rodzin "Trzy Plus". Jak wskazał, rozmowy dotyczyły między innymi koncepcji "bonów wychowawczych" dla rodzin z dziećmi oraz uwzględnienia okresu wychowywania dzieci w kontekście uprawnień do emerytury. "Ufam, że dalsze rozmowy na temat tych rozwiązań przyniosą oczekiwany przez Państwa rezultat" - dodał prezydent w liście.

Andrzej Duda podkreślił, że "zamożna i respektowana, nowoczesna i bezpieczna Polska potrzebuje wielu mądrych i prawych obywateli, którzy już w rodzinnym domu nauczyli się odpowiedzialności, obowiązkowości, troski o słabszych, umiejętności dzielenia się i współpracy".

"Rodziny wielodzietne przyczyniają się do tego w ogromnym stopniu. Wyrażam nadzieję, że będą dorastać kolejne generacje Polaków wychowywanych w duchu empatii, altruizmu, wzajemnej lojalności i patriotyzmu. I że to oni w przyszłości wezmą odpowiedzialność za polskie szkoły, uczelnie, laboratoria naukowe i zakłady przemysłowe, polskie sceny i stadiony - za naszą Ojczyznę" - napisał prezydent.

Życzył uczestnikom Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, aby inspirujące i owocne tegoroczne obrady przyczyniły się do urzeczywistnienia tej wizji. "Dziękuję za Państwa inwencję, społecznikowski zapał i zaangażowanie. Naszym najmłodszym z okazji Dnia Dziecka życzę spełnienia wszelkich marzeń, a wszystkich Państwa najserdeczniej pozdrawiam" - zakończył list prezydent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent: sukcesy i trudności rodzin wielodzietnych to sprawa przyszłości narodu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Prezydent: sukcesy i trudności rodzin wielodzietnych to sprawa przyszłości narodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.