Prezydent: to dzięki powstańcom wielkopolskim II RP odzyskała w 1918 r. Wielkopolskę

Prezydent: to dzięki powstańcom wielkopolskim II RP odzyskała w 1918 r. Wielkopolskę
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
2 lata temu
PAP / jp

To dzięki bohaterstwu powstańców wielkopolskich II Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę. Nie było żadnych wątpliwości, że tu mieszkają Polacy, którzy chcą żyć w Polsce, w odzyskiwanym państwie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowych uroczystości w Mosinie w Wielkopolsce.

Andrzej Duda, który wziął w czwartek udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, przypomniał, że Mosina - niewielkie wielkopolskie miasteczko - wzięła bardzo znaczący udział w powstaniu wielkopolskim, a na miejscowym cmentarzu znajduje się ponad sto grobów uczestników tego zrywu.

- Można byłoby więc powiedzieć, że być może nawet większość rodzin miała swoich przedstawicieli wśród powstańców wielkopolskich. To pokazuje tą niezwykłą siłę tradycji - tradycji polskości i tradycji walki o Polskę na różne sposoby, jaka tutaj miała miejsce - podkreślił prezydent.

Zwrócił też uwagę, że ziemie te znajdowały się wówczas przez 125 lat pod zaborem pruskim.

- Ludzie chcieli do Polski wrócić i za każdym razem, kiedy tylko nadarzała się taka okazja, czynili coś, aby starać się tą Polskę odzyskać tak, jak w 1806 r. To dzięki zwycięskiemu powstaniu wielkopolskiemu, tamtemu, powstało Księstwo Warszawskie. Tak później, Rzeczpospolita Mosińska, ten zalążek - jak wszyscy liczyli wtedy, wolnej Polski - w 1848 r. I później wreszcie wielkie zwycięskie powstanie wielkopolskie roku 1918 - mówił Duda.

Dodał, że bez tego zrywu II Rzeczpospolita z pewnością nie byłaby taka, jaką ostatecznie się stała.

- To dzięki bohaterstwu powstańców wielkopolskich II Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę. Nie było żadnych wątpliwości, że tu mieszkają Polacy, którzy chcą żyć w Polsce, w odzyskiwanym państwie. Pokazali to, stając z bronią w ręku, pokazali to, prowadząc pracę organiczną - podkreślał Duda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: to dzięki powstańcom wielkopolskim II RP odzyskała w 1918 r. Wielkopolskę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.