Prezydent z królem Holandii o przyszłości NATO

Prezydent z królem Holandii o przyszłości NATO
(fot. EPA/JERRY LAMPEN)
6 lat temu
PAP / pz

Polska liczy na współpracę w sprawach zasadniczej wagi, jak przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego, która będzie się decydowała podczas szczytu NATO w Walii - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu z królem Holandii Wilhelmem Aleksandrem.

Król Holandii podkreślił z kolei, że Polska jest inspirującym partnerem w samym sercu Europy.

Wtorek jest pierwszym dniem wizyty niderlandzkiej pary królewskiej w Polsce - króla Wilhelma Aleksandra i królowej Maximy. Jest to pierwsza państwowa zagraniczna podróż po objęciu przez Wilhelma Aleksandra holenderskiego tronu w kwietniu 2013 r.

Na wspólnym z królem briefingu prasowym w Belwederze Bronisław Komorowski wyraził wdzięczność za to, że celem podróży stała się właśnie Polska.

"Traktujemy to jako zapowiedź wspólnej woli nie tylko umacniania tradycyjnie dobrych, przyjaznych relacji polsko-holenderskich, ale również jako zapowiedź działania na rzecz umocnienia współczesnych relacji polsko-holenderskich we wszystkich obszarach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania państw i narodów" - powiedział polski prezydent.

Podkreślił też, że z satysfakcją odnotowuje "istotny element wspólnego myślenia i działania Polski i Holandii w ramach UE i NATO, także w trakcie trwającego kryzysu w relacjach ukraińsko-rosyjskich".

Komorowski dodał, że Polska liczy "na współpracę w sprawach zasadniczej wagi", jak przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego, która będzie się decydowała na wrześniowym szczycie NATO w Walii.

Komorowski zaznaczył ponadto, że obecność holenderskich inwestorów w Polsce jest bardzo ceniona. "Poziom zaangażowania inwestycyjnego jest imponujący, ale sądzę, że powinniśmy czynić wiele, aby jeszcze bardziej wzrósł" - dodał. Prezydent podkreślił też, że wymiana handlowa między naszymi krajami rośnie, z czego Polska czerpie wyraźne korzyści. Podziękował holenderskiemu gościowi za "żywą pamięć" o polskich żołnierzach z I Dywizji Pancernej gen. Maczka i o polskich spadochroniarzach walczących o niepodległość Holandii- w roku 1944 i 1945. "Pamięć o polskich żołnierzach jest dobrym fundamentem współpracy polsko-holenderskiej na gruncie NATO" - dodał Komorowski.

Król Wilhelm Aleksander ocenił, że Polska to bardzo atrakcyjny partner - odnotowała wzrost, podczas gdy wiele krajów europejskich pogrążonych było w kryzysie. "Polska jest inspirującym partnerem w samym sercu Europy. Przyszłość chcemy budować na naszych dobrych stosunkach, ponieważ jesteśmy przekonani, że niesie ona wiele możliwości zarówno dla Polski, jak i Holandii" - powiedział holenderski władca.

"Nieprzypadkowo pierwszą wizytę oficjalną składamy w Polsce, znaczenie tego kraju rośnie z roku na rok, a wizyta ta jest dla nas wspaniałą okazją, by poznać go lepiej" - zaznaczył król.

Wilhelm Aleksander podkreślił, że jest pod wrażeniem polskiej transformacji. "Polska stała się silnym, dynamicznym partnerem i ma wiele do zaoferowania" - podkreślił. Jak dodał, oba kraje są żywotnie zainteresowane innowacjami w gospodarce.

Również król mówił o polskich żołnierzach, którzy brali udział w wyzwoleniu Holandii podczas II wojny światowej. Wspomniał też o wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Im bardziej zastanawiamy się nad naszą przeszłością, tym lepiej rozumiemy, jak ważna jest wspólna ochrona naszej wolności" - podkreślił Wilhelm Aleksander.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent z królem Holandii o przyszłości NATO
Komentarze (1)
.
...
25 czerwca 2014, 03:07
No to sobie pogadali jak krul z królem. A Komorowski przy okazji znowu uciekł z kraju, ciekawe że odkąd wybuchła afera to nagle ma mnóstwo pilnych wyjazdów. Zapewne ma to na gawiedzi sprawić wrażenie jakoby pan rezydent był "ponad".

Skomentuj artykuł

Prezydent z królem Holandii o przyszłości NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.