Prezydent zaprosił Rostowskiego na NRR

PAP / zylka

We wtorek Narodowa Rada Rozwoju – gremium doradcze prezydenta – zajmie się sprawą finansów publicznych. Jak poinformował w poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, na spotkanie został zaproszony minister finansów Jacek Rostowski.

Zastępca Dyrektora Biura Ministra w MF Szymon Milczanowski powiedział PAP, że minister Rostowski przyjął zaproszenie od prezydenta Lecha Kaczyńskiego i weźmie udział w posiedzeniu Rady.

Stasiak powiedział, że posiedzenie NRR otworzy prezydent. Jak dodał, Lech Kaczyński w swoim wystąpieniu przedstawi ocenę stanu finansów publicznych, a także wskaże główne kierunki, na których należy się skupić, aby naprawiać polskie finanse publiczne.

W ocenie szefa prezydenckiej kancelarii, ważne jest, iż na spotkanie Rady został zaproszony minister Rostowski. – Wiemy, że ma jutro posiedzenie rządu, ale bardzo liczymy, że będzie przedstawiciel ministra Rostowskiego obecny podczas tej debaty. Bo będzie ona ważna, poważna, o kierunkach uzdrowienia polskich finansów publicznych – zaznaczył Stasiak.

DEON.PL POLECA

Drugim tematem, którym zajmie się Rada ma być budżet państwa, jak powinien działać, by skutecznie finansować zadania publiczne. Trzecim – przyszłość finansów publicznych.

Pod koniec stycznia premier Donald Tusk przedstawił założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011, który zakłada obniżanie deficytu sektora finansów publicznych, długu i wydatków publicznych, przyspieszenie prywatyzacji oraz upowszechnienie systemu emerytalnego.

Lech Kaczyński mówił na początku lutego, że w najbliższych miesiącach nie powstanie prezydencki projekt reformy finansów. – Będzie dyskusja na temat wskazania pewnych kierunków – zaznaczał prezydent, pytany o planowe posiedzenie NRR o finansach publicznych.

Prezydent za "niebezpieczny" uznał gwałtowny wzrost długu publicznego w ostatnich dwóch latach. Przypomniał, że 2008 r. był jeszcze rokiem dynamicznego rozwoju, choć już wolniejszego niż w latach 2006-2007. Dopiero 2009 r. był rokiem istotnego spowolnienia, "ale i tak sytuacja Polski jest lepsza niż innych krajów".

– Najistotniejsza jest precyzyjna odpowiedź, jakie są źródła tak szybkiego wzrostu (zadłużenia), mimo że w latach 2008 i 2009 nasza gospodarka zanotowała wzrost łącznie o ponad 6, być może blisko nawet 7 proc. (...) Nie ma powodu w tych warunkach do tak silnego wzrostu zadłużenia – ocenił prezydent na antenie Polskiego Radia Katowice.

Tematem pierwszego styczniowego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju były problemy demograficzne. Rada zrzesza 44 ekspertów z ekonomii, finansów publicznych, socjologii, demografii, również samorządowców, przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. W jej skład wchodzą m.in. profesorowie: Zyta Gilowska, Witold Orłowski, Michał Seweryński i Stanisław Gomułka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent zaprosił Rostowskiego na NRR
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.