Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego

Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / jp

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W sobotę przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem: pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy oraz premier Beaty Szydło.

Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

W centralnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w sobotę udział weźmie ponad pół tysiąca żołnierzy. Po raz pierwszy uczestniczyć w uroczystości będzie pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej.

DEON.PL POLECA

Obchody Święta Niepodległości w stolicy w sobotę rozpoczęły się od mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 9 z udziałem pary prezydenckiej. Przed południem zaplanowana jest także uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim.

W sobotę w stolicy według informacji z ratusza zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych. Największy ma być Marsz Niepodległości; jego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tys. osób. Marsz przejdzie starą trasą - przez most Poniatowskiego.

Na przejście nową trasą przez Most Świętokrzyski nie pozwoliła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Organizowany przez środowiska narodowe marsz w tym roku odbędzie się pod hasłem "My chcemy Boga". Kontrmanifestację do Marszu Niepodległości organizuje Antifa.

11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, każdy będzie mógł odwiedzić Belweder - miejsce, w którym mieszkał i pracował marszałek Józef Piłsudski, a obecnie prezydent przyjmuje gości. Chętni będą mogli odwiedzić także Sejm i Senat.

Prezydent Duda wieczorem uda się do Stalowej Woli, gdzie weźmie udział w V Ognisku Patriotyzmu. Prezydent także zabierze tam głos.

Politycy PiS w tym premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, członkowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, Święto Niepodległości uczczą w sobotę nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.