Program SLD przedstawiony w pociągu

Program SLD przedstawiony w pociągu
Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski jedzie pociągiem, 9 bm. w Warszawie. W specjalnym wagonie pociągu relacji Warszawa-Sosnowiec, który wyruszył o 9:20 z Dworca Centralnego, odbyła się prezentacja programu SLD dotyczącego infrastruktury. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / wm

Narodowe Programy Budowy Mieszkań i Budowy Dróg, wykorzystanie środków unijnych na rozwój szerokopasmowego internetu, zwiększenie nakładów na kolej, powrót statków pod polską banderę - to elementy programu infrastrukturalnego SLD.

Politycy Sojuszu przedstawili swoje propozycje podczas sobotniej podróży pociągiem relacji Warszawa-Sosnowiec. Szef SLD Grzegorz Napieralski podkreślił, że infrastruktura to jeden z najważniejszych elementów programu wyborczego Sojuszu.

DEON.PL POLECA

Napieralski zaznaczył, że "od infrastruktury zależy rozwój państwa". "Tak jak człowiek potrzebuje krwioobiegu, tak nasz kraj potrzebuje m.in. dobrych szerokich dróg, bo inaczej nie będzie się rozwijał" - mówił.

"W Polsce jest ponad 20 mln samochodów, a nie mamy dróg. Nie rozwija się transport, nie rozwijają się firmy, bo ciężko dowieść towar" - dodał szef SLD. Mówił też o tym, jak trudno w Polsce kupić własne mieszkanie.

Napieralski powiedział, że program infrastrukturalny Sojuszu ma m.in. pozwolić na to by budowa mieszkań w Polsce była szybka i sprawna, a mieszkanie nie było dobrem luksusowym. "Ma nam pozwolić byśmy mogli bezpiecznie i szybko pojechać na wakacje i odwiedzić rodzinę" - mówił Napieralski.

Nawiązując do tego, że program infrastrukturalny SLD przedstawiony został podczas podróży nowoczesnym, funkcjonalnie wyposażonym wagonem, o standardzie - jak powiedział sam Napieralski - "niewyobrażalnym dla przeciętnego Polaka", szef SLD stwierdził, że "w Europie wagon, w którym jest dużo miejsca, jest klimatyzowany, to  standard, a w Polsce cały czas luksus".

Wiceszef sejmowej komisji infrastruktury, poseł SLD Wiesław Szczepański przekonywał, że program Sojuszu pozwoli uporządkować infrastrukturę w Polsce i "pójść do przodu". "Bez dobrej infrastruktury trudno funkcjonować gospodarce i społeczeństwu" - mówił.

W programie infrastrukturalnym SLD proponuje m.in. aby w okresie 5 lat do 40 proc. zwiększyć nakłady na kolej z ogólnej liczby nakładów na transport drogowy, a także zwiększyć nakłady na utrzymanie infrastruktury.

Sojusz chce także wznowić prace nad Narodowym Programem Budowy Mieszkań i wprowadzić obowiązek sporządzania planów przestrzennych oraz uchwalić nową ustawę o ochronie praw lokatorów.

Program zakłada także wykorzystanie środków z UE na rozwój szerokopasmowego internetu i cyfryzację telewizji i radia. Sojuszu chciałby także przygotować Narodowy Program Budowy Dróg.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Program SLD przedstawiony w pociągu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.