Przekazuj 1 proc. świadomie

Przekazuj 1 proc. świadomie
(fot. pro-life.org.pl)
PAP / psd

Nie przekazuj 1 proc. przypadkowo; wybierając organizację, nie kieruj się wyłącznie reklamą; nie wybieraj takiej, o której nic nie wiesz; nie pozwalaj, by ktoś dokonał wyboru za ciebie - apelują organizacje, które przygotowały akcję "1proc. - wybierz mądrze".

Już tylko niecały miesiąc został na rozliczenie podatku i przekazanie 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.

Forum Darczyńców w Polsce, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" wystąpiły z inicjatywą, która ma pomóc obywatelom w wyborze organizacji, na którą zechcą przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego. "+1 proc. - wybierz mądrze+ to cztery proste zasady, dzięki którym - mamy nadzieję - wybór jednej z ponad 7 tys. organizacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. będzie wyborem świadomym i dającym satysfakcję z powierzenia części podatków na dobro wspólne" - podkreśliła Agata Tomaszewska z Forum Darczyńców.

O tym, jak potrzebna jest taka akcja świadczą wyniki badań - jak pokazały badania Krajowego Centrum Kompetencji - 58 proc. osób nie pamięta w ogóle, jakiej organizacji przekazało 1 proc. swojego podatku lub potrafi określić tylko zakres jej działania, ale nie znało jej nazwy (np. "pomoc dzieciom", "jakaś organizacja kościelna", "zespół szkół").

DEON.PL POLECA

"Po pierwsze zrób to. Przekaż 1 proc. na dobro wspólne. Po drugie zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. Po trzecie wybierz organizację, która się tym zajmuje. Po czwarte, sprawdź, co zrobiła z Twoim 1 proc." - radzą organizacje w opracowanym przez siebie poradniku.

Przekonują, że 1 proc. to mechanizm, w którym możemy zadecydować, na co ma być przeznaczona część naszego podatku, bezpośrednio wskazać problem, który jest dla nas ważny, a także instytucję, która działa w tym obszarze. Dlatego nie warto z tej możliwości rezygnować. Aby jednak wykorzystać ją mądrze, trzeba wcześniej zastanowić się, w co byśmy się zaangażowali, gdybyśmy mieli czas, pieniądze i przekonanie, że ten wysiłek przyniesie efekty.

"Pomyśl nie tylko o sprawach przewijających się najczęściej w kampaniach 1 proc., ale o innych równie ważnych, a mniej nośnych medialnie. Przekazując 1 proc. na cel, który jest Ci bliski, zwiększasz szanse jego osiągnięcia" - przekonują organizacje.

Namawiają, by nie przekazywać 1 proc. automatycznie czy przypadkowo, kierując się wyłącznie reklamą. "Nie pozwalaj też, by ktoś inny dokonał za Ciebie wyboru. Nie przekazuj 1 proc. organizacji, o której nic nie wiesz, a której nazwa i nr KRS wpisany został do bezpłatnego programu rozliczania PIT. Dowiedz się, czym się zajmuje, jak działa. Przejrzyj jej stronę internetową, sprawozdania z ubiegłych lat lub skontaktuj się z nią bezpośrednio" - radzą autorzy poradnika.

Sugerują, aby - jeśli wiemy, co chcemy wesprzeć, ale nie wiemy kogo - zajrzeć na portal www.ngo.pl, gdzie w ogólnopolskiej bazie informacji o organizacjach pożytku publicznego można wyszukać tę, która działa w interesującej nas dziedzinie lub w naszej okolicy.

Przed przekazaniem 1 proc. warto sprawdzić, czy organizacja znajduje się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania wpłat z 1 proc. publikowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na stronie www.pozytek.gov.pl.

Organizacje radzą, by zainteresować się, ile pieniędzy wybrana organizacja zebrała z wpłat 1 proc. i co dzięki tym środkom robi. "Zajrzyj na jej stronę i sprawdź, czy o tym informuje. Jeśli nie, zadzwoń lub wyślij maila i zapytaj. Zanim przekażesz jej 1 proc. w kolejnym roku, sprawdź, jak gospodaruje zebranymi pieniędzmi. Upewnij się, czy to, co robi Ci się podoba. Jeśli tak, wspomóż ją znowu. A może poza 1 proc. przekażesz jej darowiznę? Albo włączysz się w jej działania?" - sugerują autorzy poradnika.

Poradnik można znaleźć na stronie Forum Darczyńców www.forumdarczyncow.pl. Jak poinformowała Tomaszewska, do akcji dołączają kolejne organizacje.

Aby przekazać 1 proc. wybranej opp, wystarczy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać jej nazwę i numer KRS. Pieniądze zostaną przelane przez urząd skarbowy.

W zeszłym roku zdecydowało się na to 43 proc. podatników, a na konta fundacji i stowarzyszeń uprawnionych do tego wsparcia wpłynęło ponad 457 mln zł.

Wśród organizacji, które zbierają najwięcej, niezmiennie od kilku lat prym wiedzie Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą" - w zeszłym roku przekazano jej aż 108 mln zł, czyli niemal jedną czwartą całej przekazanej przez podatników opp kwoty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przekazuj 1 proc. świadomie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.