Przemyśl: Mediacje pielęgniarek z dyrekcją

Przemyśl: Mediacje pielęgniarek z dyrekcją
Dopiero po zakończeniu rozmów z każdą ze stron będzie można usiąść wspólnie do stołu i rozmawiać, oczywiście w obecności mediatora – zaznaczył Zenowicz (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
9 lat temu
PAP / slo

W Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu (Podkarpackie) w środę rano rozpoczęły się mediacje między Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych a dyrekcją placówki. Od tygodnia trwa tam głodówka pielęgniarek, które żądają podwyżek o 650 zł brutto.

Obecnie w proteście głodowym uczestniczy 11 osób. Głodujące pielęgniarki zostały odsunięte od obowiązków. Jak wyjaśnił PAP zastępca dyr. ds. ekonomiczno-finansowych szpitala Mariusz Zenowicz, taką decyzję dyrekcja szpitala podjęła ze względu na bezpieczeństwo.

- Któraś z pań mogłaby np. zasłabnąć przy pacjencie, a wówczas konsekwencje byłyby znacznie poważniejsze. Dlatego dyrekcja zdecydowała o odsunięciu od obowiązków tych pielęgniarek, które głodują – wyjaśnił Zenowicz.

Jak wyjaśnił, mediacje rozpoczęły się we wtorek rano od rozmów mediatora z przedstawicielami związków zawodowych pielęgniarek. Później podobną rozmowę mediator przeprowadzi z dyrekcją.

- Dopiero po zakończeniu rozmów z każdą ze stron będzie można usiąść wspólnie do stołu i rozmawiać, oczywiście w obecności mediatora – zaznaczył Zenowicz.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tym szpitalu, Ewa Rygiel powiedziała PAP, że żądania związku dotyczą realizacji porozumienia z 2008 roku, zapewniającego pielęgniarkom podwyżki o 650 zł brutto.

- Porozumienie z 2008 roku podpisał pan dyrektor (Janusz) Hamryszczak. Zobowiązał się w nim do podniesienia wynagrodzeń dla wszystkich, po zakończeniu restrukturyzacji szpitala. W październiku 2010 r. w prasie powiedział, że restrukturyzacja została zakończona. Żądamy zatem realizacji zobowiązań – powiedziała Rygiel.

Według Zenowicza, szpitala nie stać na spełnienie żądań pielęgniarek. Jak wyliczył, miesięczny koszt podwyżki wynagrodzeń dla samych pielęgniarek to około 500 tys. zł.

- A przecież są jeszcze inne grupy zawodowe, którym też trzeba byłoby podnieść wynagrodzenia – zaznaczył Zenowicz.

W szpitalu pracuje 470 pielęgniarek i 51 położnych. Spodziewany przychód placówki na ten rok to około 98 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przemyśl: Mediacje pielęgniarek z dyrekcją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.