Przygotowują do podjęcia pracy osoby wykluczone

Przygotowują do podjęcia pracy osoby wykluczone
Bytom (fot. Dariusz Sieczkowski / Foter / CC BY-ND)
PAP / kn

Przygotowanie osób wykluczonych społecznie do podjęcia pracy to główne zadanie "Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomiu", realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w tym mieście.

W ramach tego programu mieszkańcy mogą m.in. uczestniczyć w spotkaniach z trenerami kompetencji społecznych, doradcami zawodowymi, animatorami lokalnymi oraz brać udział w kursach i szkoleniach.
Jak powiedziała PAP Beata Żukowska z MOPR w Bytomiu, celem "Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomiu" jest poprawa poziomu integracji społeczno-zawodowej osób wykluczonych społecznie - długotrwale bezrobotnych i biernych oraz rodzin wielodzietnych z problemami społecznymi. "Zanim będą miały szansę poprawić swoją sytuację zawodową, musimy pomóc im rozwiązać najważniejsze problemy, które przygotują te osoby do odnalezienia się na rynku pracy" - powiedziała PAP Żukowska.
Projekt systemowy umożliwia m.in. udział w Klubie Integracji Społecznej (KIS), czyli zajęciach z doradcą zawodowym, psychologiem, pracownikiem socjalnym. W ramach KIS udzielane są też porady prawne. Klub oferuje też zajęcia grupowe i porady indywidualne, pomaga osobom niepracującym przełamać bierność życiową, nawiązać nowe kontakty i znaleźć fachowe wsparcie w poszukiwaniu pracy.
"Organizujemy spotkania indywidualne lub grupowe, których celem jest analiza sytuacji tych osób, a także zaproponowanie wsparcia. Rodzicom, którzy mają problemy opiekuńczo-wychowawcze z dziećmi, proponujemy też udział w Akademii Rodzica, odbywają się również specjalne treningi pracy z rodziną. To wszystko jest niezwykle ważne, ponieważ rozwiązanie przynajmniej części problemów życiowych spowoduje, że te osoby będą czuły się pewniej i być może w efekcie szybciej będą starały się o znalezienie zatrudnienia" - dodała Żukowska.
Kolejną propozycją w ramach projektu SPA są Programy Aktywności Lokalnej (PAL). Ich istotą jest - jak poinformował Urząd Miasta w Bytomiu - "aktywizacja mieszkańców dzielnic, zachęcenie ich do wspólnych inicjatyw czy przeciwdziałanie tak powszechnej obecnie anonimowości". "Spotkania mieszkańców odbywają się bardzo często i mają różnorodną tematykę - motywowanie siebie do zmiany, udział w grupach samopomocy, spotkania edukacyjne nt. uzależnień, przeciwdziałania przemocy, czy wspólne opracowywanie wniosków do budżetu obywatelskiego. Podobne działania przewidziano również na ten rok" - dodała Żukowska.
Realizacja Systemowego Projektu Aktywizacji przewiduje też pomoc dla młodych osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze. "Uczestnicy +Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomiu+ mają możliwość korzystania z adresowanych do nich działań ułatwiających start w dorosłe życie, w tym kursów prawa jazdy, czy szkoleń zawodowych" - podaje urząd miasta.
Pomocą objęte są również osoby niepełnosprawne. "Proponujemy im spotkania w grupach wsparcia, udział w wyjazdowych formach treningu na temat samodzielnego funkcjonowania z niepełnosprawnością, naukę obsługi komputera, dostosowane do ich sprawności kursy i szkolenia" - poinformowała Żukowska.
"Systemowy Projekt Aktywizacji - SPA w Bytomiu" jest przedsięwzięciem realizowanym w Bytomiu od 2008 r. W projekcie wzięły udział dotąd łącznie 2864 osoby (2199 kobiet i 665 mężczyzn). Do etapu, który jest realizowany od stycznia 2014, a który zakończy się w czerwcu - zakwalifikowano jak dotąd blisko 480 osób. Dotąd SPA kosztowało ponad 20 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowują do podjęcia pracy osoby wykluczone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.