PSL: Kandydować powinien sam Pawlak

PSL: Kandydować powinien sam Pawlak
Waldemar Pawlak (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mik

Wiosną odbędzie się konwencja wyborcza PSL, która wskaże kandydata partii w wyborach prezydenckich. Politycy Stronnictwa, z którymi rozmawiała PAP, wskazują, że startować powinien szef partii Waldemar Pawlak; ten jednak widzi jako kandydata kobietę.

20 marca odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która - jak powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Pawlak - rekomenduje osobę mającą startować w wyborach prezydenckich. Prezes ludowców nie chciał jednak zdradzić kto to może być i czy on sam wyklucza kandydowanie.

- Na dzisiaj rozpatrujemy taki wariant, o którym mówimy od paru miesięcy, aby rozważyć możliwość wystawienia kobiety jako kandydata - mówił wicepremier. W tym kontekście w mediach pojawiają się nazwiska wicemarszałek Sejmu Ewy Kierzkowskiej oraz minister pracy Jolanty Fedak.

Żelichowski spodziewa się, że delegaci na kongres, który odbędzie się prawdopodobnie w połowie kwietnia, będą wybierać pomiędzy kandydatem przedstawionym wcześniej przez władze partii, a osobą zgłoszoną "z sali" przez uczestników kongresu.

Polityk podkreśla, że podobnie było w poprzednich latach i że zarówno osoba wskazana przez kierownictwo, jak i jej konkurent były - i tak będzie i tym razem - postaciami znanymi. Dodaje, że kandydat zgłoszony przez liderów ugrupowania musi być mocny i wygrać. - Kandydat, który będzie zgłoszony przez władze partii powinien przejść na kongresie, a nie przegrać, bo to jest też wotum zaufania do kierownictwa partii - tłumaczy poseł.

Żelichowski zastrzega, że skoro premier Donald Tusk zdecydował się nie kandydować, by pracować dla polskiej gospodarki, podobnie może zrobić też wicepremier odpowiedzialny za sprawy gospodarcze. - Na dzień dzisiejszy on mówi (Pawlak - PAP), że będzie dynamizował gospodarkę, my tę decyzję szanujemy, nikt nikogo kołem łamać nie będzie - zapewnia poseł ludowców.

Szef klubu PSL nie chce powiedzieć, kto może być kandydatem, jeśli na start w wyborach nie zdecyduje się jednak Pawlak. - To może być ktoś z obecnych ministrów, może ktoś ze znanych posłów. To muszą być jakieś osoby z doświadczeniem rządowym - powiedział Żelichowski. - Żadnych nazwisk nie zdradzę, ale proszę zobaczyć kto się odchudza w PSL, a odchudza się chyba z pięć osób, to znaczy, że będą kandydować - żartuje.

Z kolei zdaniem sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego Józefa Szczepańczyka jednym z możliwych kandydatów jest poseł ludowców Janusz Piechociński. Piechociński ma w partii grupę osób, które chętnie widziałyby go w roli osoby ubiegającej się o urząd prezydencki - ocenił Szczepańczyk w rozmowie z PAP.

Piechociński odpowiada także żartobliwemu kryterium Żelichowskiego, bo - jak mówi - schudł "12 kilogramów w 3 tygodnie", ale zapewnia, że nie ma zamiaru startować. - W sposób naturalny po rezygnacji Donalda Tuska kandydatem PSL jest lider partii i wicepremier - powiedział PAP.

Piechociński uważa, że jest przesądzone, iż kandydował będzie Pawlak. - To wynika z pewnej logiki: gdyby prezes nie brał tej możliwości pod uwagę, to scenariusze polityczne od II połowy 2009 r. byłyby inne - byłby u nas wówczas prawybory - ocenia.

O tym, że wicepremier powinien stanąć w szranki wyborcze przekonany jest też poseł ludowców Eugeniusz Kłopotek. - Stanowczo nie odrzuca takiej możliwości; zastanawia się - twierdzi poseł.

Kłopotek podkreśla, że szef Stronnictwa jest osobą rozpoznawalną, a dodatkowe punkty procentowe, które mogłyby zostać dzięki temu zdobyte w kampanii prezydenckiej, zaprocentowałyby też w wyborach samorządowych (odbędą się tej jesieni, niedługo po prezydenckich).

Pawlak pytany o te opinie przez PAP powiedział, że docenia głosy kolegów. - Chcielibyśmy skupić się na tym, aby kandydat z PSL wykorzystał te elementy tożsamości Stronnictwa, które budują współpracę w środowisku politycznym, aby to był kandydat, który łączy i potrafi współpracować, a nie kandydat, który dzieli i antagonizuje - dodał. Dopytywany przez dziennikarza PAP, czy będzie kogoś rekomendował władzom partii, odparł jedynie: - Słusznie pan podejrzewa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PSL: Kandydować powinien sam Pawlak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.