PSL zagłosuje w obronie Sienkiewicza

PSL zagłosuje w obronie Sienkiewicza
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

PSL zagłosuje przeciwko wnioskowi PiS w sprawie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska oraz przeciwko odwołaniu szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza; będzie dyscyplina głosowania - poinformował we wtorek szef klubu ludowców Jan Bury.

We wtorek wieczorem w Sejmie odbyło się posiedzenie klubu PSL. Bury powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że PSL "jest lojalnym partnerem koalicyjnym" Platformy Obywatelskiej, a opozycja "nie będzie zmieniać składu Rady Ministrów". "Przy próbach destabilizacji państwa polskiego zachowamy się odpowiedzialnie. To jest nasz rząd. Będziemy głosować w sprawie ministra Sienkiewicza jednoznacznie przeciwko wnioskowi PiS" - zapowiedział szef klubu PSL.

DEON.PL POLECABury zaznaczył też, że ludowcy będą przeciwko złożonemu przez PiS wnioskowi o konstruktywne wotum nieufności dla rządu z Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera. "W projekcie Glińskiego nie uczestniczymy, bo jest to projekt z gatunku komicznych. (...) Wnioskodawcy dobrze wiedzą, że wynik głosowania będzie taki, jak liczebność klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości" - mówił szef klubu PSL.

Z informacji PAP uzyskanych od posłów wynika, że podczas niemal dwugodzinnej dyskusji na posiedzeniu klubu pojawiło się kilka głosów za odwołaniem ministra spraw wewnętrznych, jednak większość ludowców była temu przeciwna. Poseł Eugeniusz Kłopotek, który w poniedziałek deklarował, że "nie będzie umierał za ministra Sienkiewicza", powiedział dziennikarzom po posiedzeniu, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie głosowania. Zaznaczył, że część polityków PSL domaga się spotkania z Sienkiewiczem na zamkniętym posiedzeniu klubu ludowców.

Szef PSL Janusz Piechociński pytany we wtorek przez PAP, czy nie obawia się, że część posłów PSL może zagłosować przeciwko Sienkiewiczowi, podkreślił, że kierownictwo PSL ma czas, by zorientować się, jak chcą głosować poszczególni posłowie PSL i wysłuchać ich argumentacji.

Sejm rozpatrzy w środę dwa wnioski PiS - o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska i w sprawie odwołania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Głosowania nad nimi - w piątek. Wnioski są pokłosiem opublikowania przez "Wprost" nagrań rozmów m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką; szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceszefem resortu finansów Andrzejem Parafianowiczem.

Po deklaracji PSL z arytmetyki sejmowej wynika, że żaden z wniosków nie ma szans w głosowaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PSL zagłosuje w obronie Sienkiewicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.