Puszcza Białowieska: Wycinka wg aktualnych planów

Puszcza Białowieska: Wycinka wg aktualnych planów
(fot. labatar.pl)
PAP / jm

Wycinka w Puszczy Białowieskiej odbywa się zgodnie z aktualnym Planem Urządzenia Lasu - poinformował w czwartek w Sejmie podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Andrzej Konieczny. Wniosek o aneks do planu jest dopiero procedowany - zaznaczył.

Posłowie Platformy Obywatelskiej Norbert Obrycki i Stanisław Gawłowski pytali o sprawę wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

"Dlaczego na podstawie decyzja pana ministra (Jana Szyszko-PAP) dokonywana jest obecnie największa w ciągu ostatnich 30 lat wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Czy prawdą jest, że dokonuje się tego wbrew licznym opiniom ekspertów ds. środowiska a podstawą do decyzji były względy przede wszystkim ekonomiczne i interes spółki Lasy Państwowe. I czy prawdą jest, że od objęcia teki ministra znacząco zwiększono wycinkę lasów w stosunku do roku poprzedniego w trzech nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej. Proszę o podanie o ile procent" - pytał poseł Norbert Obrycki.

Andrzej Konieczny zaznaczył, że "nie jest prawdą, że aktualnie jest prowadzona w Puszczy Białowieskiej największa wycinka drzew w ciągu ostatnich 30 lat".

"Jeżeli nie jest prowadzona a nie jest, więc drugie pytanie o względy ekonomiczne w tej sytuacji staje się nie aktualne. Jak również nie jest prawdą, że po objęciu przez pana ministra (Jana Szyszko-PAP) teki ministra zwiększono wycinkę w stosunku do roku poprzedniego o 40 proc." - wskazał wiceminister Konieczny.

Dodał, że gospodarka leśna w całych lasach państwowych prowadzona jest w oparciu o dokument, który jest przygotowywany przez specjalistyczne firmy. "Tym dokumentem jest Plan Urządzenia Lasu.(...) W chwili obecnej mamy aktualne Plany Urządzenia Lasu dla trzech nadleśnictw; Białowieża, Browsk i Hajnówka. Te plany obowiązują do roku 2021 i nadleśniczowie prowadzą racjonalną gospodarkę leśną w oparciu o zapisy tych planów. Tylko i wyłącznie przeprowadzają czynności, które wynikają z zapisów tych planów" - podkreślił.

Konieczny poinformował, że występuje zagrożenie utrzymania trwałości powierzchni leśnej na terenie trzech nadleśnictw; Białowieża, Browsk i Hajnówka.

"Sytuacja dotyczy szczególnie nadleśnictwa Białowieża gdzie doszło do dramatycznej sytuacji związanej z kornikiem drukarzem z gradacją kornika drukarza, i z degradacją drzewostanów. W związku z tym zgodnie z polskim prawem nadleśniczy złożył wniosek i w tej chwili jest procedowany wniosek o aneks do Planu Urządzenia Lasu. Nadleśnictwa Hajnówka i nadleśnictwo Białowieża mają aktualny plan i postępują zgodnie z planem, więc tutaj pańskie obawy są przedwczesne i w tej chwili nieuzasadnione" - wskazał.

Podkreślił, że resort zbiera informacje na ten temat. "Jesteśmy na etapie zbierania informacji, które docierają do nas z terenu Puszczy Białowieskiej z różnych środowisk, zbieramy materiały, ekspertyzy, różne analizy, ponadto od kilku lat leśnicy dokumentują stan Puszczy (...) a jednym z głównych zadań, które są nałożone na nadleśniczego każdego nadleśnictwa jest utrzymanie trwałości lasu, czyli zapobieganie jego rozpadowi" - zaznaczył Konieczny.

Jak dowiedziała się PAP w resorcie środowiska aneks nie trafił jeszcze do ministerstwa, ale "jest procedowany w podległych instytucjach".

Konflikt między ekologami a leśnikami, co do sposobu i modelu ochrony Puszczy Białowieskiej trwa od lat. W 2011 r. minister środowiska ograniczył limity pozyskania drewna w puszczy, co miało poprawić jej ochronę, decyzje te były podtrzymane w 2012 r.

Dyskusja o Puszczy wybuchła nanowo, kiedy do konsultacji społecznych trafił aneks do Planu Urządzania Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który przewiduje zwiększenie wycinki. Konsultacje nad tym dokumentem zakończyły się w grudniu ub.r.

Z dokumentu wynika, że Lasy Państwowe chcą pozyskiwać pięć razy więcej drewna w nadleśnictwie Białowieża, niż dotychczas. W obecnym PUL na lata 2012-2021, ten limit wynosi 63,4 tys. metrów sześciennych na 10 lat. Po zmianach, miałoby to być 317,8 tys. metrów sześciennych.

W ub.r. w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tys. świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tys. metrów sześć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Puszcza Białowieska: Wycinka wg aktualnych planów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.