Ratownicy górscy ostrzegają przed upałami

Ratownicy górscy ostrzegają przed upałami
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Ratownicy górscy przypominają turystom, którzy wybierają się na górskie szlaki, aby zabierali ze sobą nakrycia głowy, zapas wody i używali kremów z filtrem. Upały są częstą przyczyną zasłabnięć - powiedział dyżurny ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski.

Ratownik tatrzański poinformował, że w pierwszą wakacyjną sobotę, kiedy temperatura w Zakopanem wynosiła niemal 30 stopni, w Tatach doszło do szeregu zasłabnięć i wypadków. Trzy razy użyto śmigłowca do transportu poszkodowanych.

- Na otwartych górskich przestrzeniach nie ma schronienia przed słońcem, dlatego planując wysokogórską wycieczkę, należy pamiętać o nakryciu głowy, zapasie wody i kremach z filtrem - mówił Wojciechowski.

Upalna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Po tatrzański szlakach wędruje bardzo wielu turystów. Warunki do uprawiania turystyki w górach są bardzo dobre. W wyższych partiach Tatr Wysokich, w żlebach i na północnych stokach wciąż zalegają niewielkie płaty starego, twardego śniegu. Wejście w taki teren może grozić upadkiem z dużej wysokości.

Ratownicy górscy radzą, aby w góry podczas upałów wychodzić o świcie, nawet o godz. 5 rano, kiedy słońce nie jest jeszcze tak ostre, jak w godzinach południowych.

Synoptycy zapowiadają, że upały w Tatrach mogą potrwać do wtorku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ratownicy górscy ostrzegają przed upałami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.