Ratownicy w Zofiówce mają jeszcze do sprawdzenia łącznie 230 m wyrobisk

Ratownicy w Zofiówce mają jeszcze do sprawdzenia łącznie 230 m wyrobisk
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / pk

Ratownicy, którzy starają się dotrzeć do trzech górników zaginionych po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka, mają jeszcze do spenetrowania dwa odcinki zawalonego wyrobiska o długościach łącznie ok. 80 m i ok. 150 m.

Jak poinformował podczas wtorkowej porannej konferencji prasowej prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon, o tej porze w kopalni pracowało 15 zastępów ratowniczych; łącznie tego dnia w akcji ma być 40 zastępów.

Akcja koncentruje się obecnie w dwóch odcinkach wyrobiska, w którym wskutek sobotniego tąpnięcia doszło do wypiętrzenia spągu (podłoża - PAP). Oznacza to, że spąg chodnika - przeciętnie przed wypadkiem szerokiego na 6,1 m i wysokiego na 4,2 m (w obudowie łukowej) wraz z całym znajdującym się w nim sprzętem (przenośniki, rurociągi itp.) został od dołu podniesiony w kierunku obudowy.

Ratownicy pracują zarówno od strony, gdzie prowadzili działania od początku akcji, jak i od położonego dalej skrzyżowania z chodnikiem wentylacyjnym, którym w poniedziałek rano doprowadzili do wyrobiska nowy prąd powietrza. Stamtąd posuwają się dalej w kierunku przodka (miejsca drążenia chodnika, w którym doszło do wypadku - PAP).

Prezes JSW przekazał, że w nocy ratownicy na odcinku za skrzyżowaniem odebrali sygnał radiowy, który może pochodzić z lamp dwóch z trzech poszukiwanych górników. Do spenetrowania zostało im w tej części łącznie ok. 80 m wyrobiska do przodka (wraz z jego niewielkim odgałęzieniem). W najbliższych godzinach będą do końca próbowali penetrować ten chodnik - z urządzeniem odbierającym sygnał.

DEON.PL POLECA

Wiceprezes JSW Tomasz Śledź mówił, że aby można było dalej penetrować wyrobiska, trzeba usuwać blokujący drogę sprzęt oraz instalować lutniociąg doprowadzający powietrze. Praca jest bardzo trudna ze względu na bardzo niewielkie prześwity pod obudową - w niektórych miejscach wynoszące 60-80 cm, czy nawet 30 cm. Aby przebijać się przez takie miejsca ratownicy muszą w skrajnie trudnych warunkach rozcinać zniszczone urządzenia sprzętem hydraulicznym i następnie ręcznie je usuwać.

Śledź zaznaczył we wtorek, że w miejsce, w którym mogą być poszukiwani górnicy, dochodzi tzw. techniczny rurociąg ze sprężonym powietrzem; ratownik, który dotarł najdalej w kierunku przodka słyszał dźwięk rozchodzenia się powietrza z rurociągu. Uczestniczący w akcji mają nadzieję, że dzięki temu świeże powietrze może docierać do poszukiwanych.

Prezes JSW zapowiedział we wtorek rano, że kolejnych informacji nt. postępów akcji należy spodziewać się po południu.

W wyniku sobotniego wstrząsu w kopalni Zofiówka, będącej częścią należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej tzw. połączonej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju, zginęło dwóch górników. Ich ciała ratownicy wydobyli w niedzielę. Dwaj inni, uratowani pracownicy, są w szpitalu, ich stan jest dobry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ratownicy w Zofiówce mają jeszcze do sprawdzenia łącznie 230 m wyrobisk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.