Referendum ws. wprowadzenia w Polsce euro?

Referendum ws. wprowadzenia w Polsce euro?
(fot. european_parliament_strasbourg / flickr.com)
8 lat temu
PAP / slo

Referendum w sprawie wprowadzenia w Polsce euro byłoby bezprzedmiotowe, ponieważ Polacy wypowiadali się już na ten temat w referendum dotyczącym przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki odniósł się do interpelacji poselskiej Mieczysława Łuczaka, dotyczącej m.in. referendum w sprawie euro.

Wiceminister zaznaczył, że zgodnie z art. 125 Konstytucji referendum ogólnokrajowe może być przeprowadzone w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.

Kotecki przypomina, że zgodnie z wynikami referendum 77,45 proc. uprawnionych do głosowania opowiedziało się za przystąpieniem do Unii Europejskiej. Ponieważ w referendum wzięła udział ponad połowa uprawnionych do głosowania (frekwencja wyniosła 58,85 proc.), miało ono charakter wiążący i rozstrzygający dla decyzji o ratyfikowaniu traktatu.

- Referendum w sprawie wprowadzenia europejskiej waluty należy uznać za bezprzedmiotowe w świetle wyników ogólnopolskiego referendum przed ratyfikacją traktatu akcesyjnego, na podstawie którego Polska stała się członkiem Unii Europejskiej oraz członkiem UGiW (Unii Gospodarczej i Walutowej - PAP) ze statusem państwa członkowskiego z derogacją - poinformował Kotecki.

Kotecki zapewnił, że w Polsce "kontynuowane są wszelkie niezbędne i możliwe na obecnym etapie integracji przygotowania, pozwalające na przyjęcie euro tak szybko, jak to będzie możliwe, a jednocześnie w sposób bezpieczny i jak najbardziej korzystny dla gospodarki i społeczeństwa".

Wskazał, że obecnie rząd nie określa przewidywanej daty przyjęcia euro, ze względu na dużą niepewność co do terminu wypełnienia formalnych warunków wprowadzenia wspólnej waluty oraz sytuację w strefie euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Referendum ws. wprowadzenia w Polsce euro?
Komentarze (3)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
5 listopada 2011, 19:16
 Polska wstępowała do UE wg traktatu nicejskiego, potem bez pytania Polaków o zdanie przyjęto traktat lizboński o wiele gorszy dla Polski od nicejskiego. Dlatego argumenty nt waluty są bzdurne. Skoro mamy ponosić skutki przyjęcia euro, to musimy mieć prawowypowiedzi w tej sprawie.
G
Groszek
5 listopada 2011, 14:10
Referendum w sprawie wprowadzenia w Polsce euro byłoby bezprzedmiotowe, ponieważ Polacy wypowiadali się już na ten temat w referendum dotyczącym przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. od tego czasu minęło parę lat wiele sie zmieniło, świadomość jest zupełnie inna i zagrożenia euro widoczniejsze.... Grecja.... wystarczy porozmawiać z przeciętnymi Włochami, Niemcami... czy ktoś myśli o biednych bezrobotnych.... Gdyby tak rozumieć referenda jak chcą tego Komorowski, Tusk i Rostowski, to w Polsce powinien nadal panować socjalizm, bo w 1946 roku Polacy powiedzieli 3 X tak.  Tylko krowa nie zmienia poglądów, Polacy mają prawo do zmiany swojego nastawienia do EURO. Skoro zmienia się na siłę podejście do małżeństw homoseksualnych, to chyba można też zmienić decyzję w sprawie przyjęcia sztucznej waluty.
SM
sprytne ministerstwo
5 listopada 2011, 10:33
Referendum w sprawie wprowadzenia w Polsce euro byłoby bezprzedmiotowe, ponieważ Polacy wypowiadali się już na ten temat w referendum dotyczącym przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. od tego czasu minęło parę lat wiele sie zmieniło, świadomość jest zupełnie inna i zagrożenia euro widoczniejsze.... Grecja.... wystarczy porozmawiać z przeciętnymi Włochami, Niemcami... czy ktoś myśli o biednych bezrobotnych....

Skomentuj artykuł

Referendum ws. wprowadzenia w Polsce euro?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.